Hlídka městské policie si na dětském hřišti v Šebelově ulici všimla dvou mladíků sedících na lavičce. Ti mají upito – a mají dost, bylo strážníkům jasné na první pohled. Když si strážníci řekli o doklady, projevy 15letého hocha daly jasně na srozuměnou, že se ve svém odhadu nemýlili.

Chlapec špatně artikuloval – a alkohol z něj byl cítit na sto honů. I dechová zkouška potvrdila, že popíjel opravdu pilně: na displeji vyskočila hodnota 1,85 promile. Co pil a kde k alkoholu přišel, ale neprozradil. „Nic vám neřeknu, nejsem bonzák. Měl jsem maximálně tři piva," prohlásil. Druhý mladík upito neměl – a hlídka ho posléze nechala odejít.

Mladík, který nadýchal, se ale opravdu „vyznamenal". Uniformy chtěl zřejmě poslat do háje – nebo možná z Černého Mostu na Háje; kdo ví. Nějak se to ale zvrtlo a poslal je úplně jinam… Tam se pochopitelně strážníci nevydali. Vyrazili na služebnu – a mladičkého pijana vzali s sebou. Současně zavolali jeho matce, aby si syna přišla vyzvednout. A teprve pak začalo pořádné tóčo, vyplývá ze slov vedoucí kanceláře ředitele městské policie Ireny Seifertové.

Agresivita a nadávky vůči matce

„Poté, co se žena dostavila na služebnu a zeptala se syna, kolik toho vypil, začal se dotyčný chovat agresivně a vulgárně ji urážel. Jeho agresivita a nadávky se vůči matce neustále stupňovaly. Chvílemi to vypadalo, že ji dokonce fyzicky napadne," přiblížila Seifertová scény na strážnici. „Mladík kolem sebe šermoval rukama a neustále na matku sprostě pokřikoval. Jeden ze strážníků proto musel zakročit, aby zabránil případnému útoku," konstatovala.

Tohle už nebylo jen tak – a žena potvrdila, že také není. Svěřila se, že mladistvý syn léčí pro své agresivní chování a měl by brát antidepresiva. Tablety však neužívá, jelikož si naordinoval vlastní léčbu: alkoholem. A ona jej přestává zvládat.

Tahle informace ovšem změnila situaci. Strážníci se poradili se sociální pracovnicí – a po konzultaci dostaly jejich pány zelenou: přivoláni byli záchranáři, jejichž sanitka odvezla mladíka do zařízení, kde si s ním snad budou vědět rady. Do psychiatrické léčebny.

Hrátky s hasicím přístrojem

Méně dramaticky se situace vyvinula o pár hodin později, kdy s podnapilým mladíkem opět měli práci strážníci z Prahy 9. Sice jiná hlídka – nicméně opět narazili na mladistvého pijana, který si zakládal na tom, že není „bonzák". Pochlubil se sice, že pil tvrdý alkohol – odmítl ale sdělit, kdo a kde mu naléval.

Na počátku bylo v tomto případě oznámení na linku 156 hovořící o ukradení hasicího přístroje z autobusu noční linky 512. Stalo se to prý v Poděbradské ulici, kde na konečné zastávce Lehovec měla rozjařená skupinka vynést hasicí přístroj a stříkat s ním. Dopravní podnik posléze vyčíslil škodu na 1000 Kč. Hlídku, která vyjela na místo, naváděl operátor kamerového systému, který dění na dálku sledoval. Kolegy nasměroval do noční tramvaje na lince 52, kam skupina mezitím nastoupila.

Autohlídka strážníků dostihla tramvaj na zastávce Hloubětín. Uvnitř cestovalo asi 15 lidí. A když padly opakované dotazy na zábavu s hasičákem, přihlásil se 16letý mladík. Cestoval prý se skupinkou lidí, které nezná – a nechal se vyhecovat, aby hasicí přístroj na konečné sebral a vynesl ven. Tím, kdo s ním stříkal, prý ale nebyl on; to udělal někdo jiný. On pak nastoupil do tramvaje a chtěl jet za svým otcem do práce.

Nesetkal se ale s tátou, nýbrž s mámou. Ta si ho přišla vyzvednout na služebnu. V té chvíli už bylo jasné, že mladík, z něhož byl cítit alkohol, opravdu popíjel. A dost; nadýchal 1,77 promile. Přiznal se k popíjení tvrdého alkoholu – odmítl ale prozradit, kde k němu přišel.