Bylo krátce před půl jedenáctou večer, když na tísňovou linku volal personál restaurace na Strakonické ulici. Popíjejí u nich dvě kamarádky – pijí prý dost a již od pozdního odpoledne – a mají s sebou asi dvouletého chlapce. Jedna z nich dokonce cestou na toaletu značně znečistila interiér provozovny.

Žena prý nastartovala, aby bylo v autě teplo 

Když hlídka přijela k podniku, situace vypadala ještě neutěšeněji. Zjevně podroušená matka se právě i s dítětem chystala odjet autem! Ke cti jí lze připsat snad jen to, že si řádně zapnula bezpečnostní pás. Později ovšem podle Hulanových slov odmítala, že by jí policisté zabránili v zamýšleném odjezdu.

Převedení ženy. | Video: Police ČR
Převedení ženy. | Video: Police ČR

Řídit prý nechtěla – a nastartovala jen proto, aby bylo v autě teplo. Když na parkovišti přímo před zraky policistů nakládala dítě do auta a sama si sedala za volant, hovořila ovšem jinak. Výslovně hlídce oznámila, že odjíždí.

Žena dostala pokyn, aby vypnula motor 

„V tu chvíli už nebylo na co čekat," poznamenal Hulan. Připomněl, že když 37letá žena dostala pokyn, aby vypnula motor a vystoupila, odmítla reagovat. „Proto museli policisté poprvé použít donucovacích prostředků," uvedl Hulan. S dodatkem, že oříškem se pak stalo i prokazování totožnosti.

„Matka měla naštěstí u sebe občanský průkaz, což ale neznamená, že předložit ho policistům bylo něco jednoduchého. Druhá kontrolovaná občanku nechala doma, proto musela policistům své nacionále nadiktovat. Avšak jak to udělat, když si ne a ne vzpomenout na svůj datum narození?" přiblížil Hulan situaci.

Žena začal okopávat interiér vozu 

Matka a její dítě nakonec putovaly na policejní služebnu, protože bylo zjevné, že se žena aktuálně není schopná o potomka postarat. Převoz ovšem nebyl jednoduchý. Žena se do policistů začala navážet – a nezapomněla pohrozit, že má vlivné známé, kteří je svléknou z uniformy.

A dokonce začala okopávat interiér služebního vozu. Ke zklidnění stačilo použití mírnějších donucovacích prostředků: sklonění hlavy ke kolenům. Členové hlídky ovšem připouštějí, že v té chvíli měli obavu, aby se situace nevyvinula tak, že by následně museli čistit koberečky auta. Měli ale kliku. Nemuseli.

Policista si ženu hodil přes rameno 

Vyhráno nicméně nebylo, ani když v pořádku dorazili před služebnu. Tam žena odmítla jakkoli spolupracovat – tím méně pak jít dovnitř. Do třetice tedy došlo na použití donucovacích prostředků: jeden z policistů si ženu hodil přes rameno a chtěl ji dovnitř donést.

Záznamy bezpečnostních kamer ukazují, že napoprvé neuspěl, když se dotyčná vzepřela nohama o zárubně. Přehodil si tedy do podpaží hlavou napřed – a tento pokus už byl úspěšný. „Kolegové policistovi samozřejmě otvírali dveře tak, aby předváděná nepřišla k jakékoli újmě," podotkl Hulan.

Matce hrozí stíhání za trestný čin 

Chlapečka se ujali policista s policistkou. Jeho matka, která nadýchala přes dvě promile, se prý po dítěti začala shánět až po půlhodině. Syna si nakonec vyzvedl přivolaný otec, který s matkou nežije. Za její chování se nicméně omlouval – a prý jím ani nebyl překvapen.

Pokud další šetření ukáže, že se podobné situace opravdu odehrávaly opakovaně, mohlo by matce hrozit stíhání pro trestný čin ohrožení mravní výchovy mládeže. V případě odsouzení by mohl být ve hře až dvouletý trest. Aktuálně je však žena podezřelá ze dvou přestupků: z přestupku na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi a z neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Čtěte také: Ukopl koš na odpadky, pak začal vypínat lampy