Podobají se spíše dvěma náhodným nočním chodcům, kteří shodou okolností kráčejí stejným směrem…

Tak zachytily hned dvě bezpečnostní kamery sprejerský útok, po jehož aktérech pátrají pražští policisté již bezmála měsíc. K činu, jehož následkem je hmotná škoda na fasádě vyčíslená majitelem domu na desítky tisíc korun, došlo v Milíčově ulici na Žižkově 21. března. Půl hodiny po půlnoci.

Pachatele se zatím dopadnout nepodařilo, a tak se dvojice může opájet pocitem beztrestnosti. A pod tímto dojmem možná i poškodit další dům. Protože dosavadní prošetřování a pátrání nepřineslo konkrétní výsledek, policisté se proto obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání.

„Prosí každého, kdo by mladíky na záběrech poznal, nebo by znal adresu jejich - byť dočasného - bydliště, nechť tyto informace předá policistům cestou linky tísňového volání 158," připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie nejsnadnější možnost kontaktu.

Sprejery prozradí obraz i zvukOjedinělé nejsou v Praze ani případy, kdy se sprejery podaří dopadnout přímo při činu. Tak tomu bylo například o minulém víkendu, kdy policisté díky pozornosti operátora kamerového systému chytili v noci na sobotu pětici mladých Chorvatů, čmárajících sprejem po budovách v oblasti Národní třídy; ušetřeno nezůstalo ani Národní divadlo. Rovněž o víkendu, v neděli tři hodiny po půlnoci, polapili sprejera také strážníci hlídkující v parku Parukářka. Ti zase šli po sluchu.

Od Prokopovy ulice totiž zaslechli charakteristický zvuk, který provází protřepávání varvy ve spreji před stříkáním. Zpovzdálí pak členové hlídky viděli mladíka, jak zachází za výklenek zdravotnického zařízení v Chelčického ulici - a vzápětí se ozvalo syčení spreje. Ukázalo se, že dotyčný, kterého se podařilo dostihnout a zadržet v křižovatce ulic Prokopova a Táboritská, stačil postříkat nejen fasádu, ale také sloup trolejového vedení a označník na autobusové zastávce.)

Čtěte také: Cizinci počmárali Čechům Národní divadlo