To se zlodějům dařilo; počínali si téměř profesionálně. Nebo si tak aspoň připadali. Faktem je, že své zlodějské podnikání rozjeli skutečně ve velkém. Spadla ale klec – a čtyřčlenná skupina převážně mužů kolem čtyřicítky, mezi nimiž však působil i 63letý kumpán, skončila ve vazbě.

Čtvrtmilionová kořist

Rozkrýt tuhle organizovanou skupinu a zadržet ji přímo při činu se kriminalistům II. obvodu pražské policie podařilo přímo při činu, připomněla ve čtvrtek policistka Hana Jeřábková. Cizinci byli dopadeni již na sklonku loňského roku - vyšetřování ale stále pokračuje. A policejní detektivové očekávají, že by se mohly přihlásit další oběti.

Už nyní se částky, o něž pachatelé v průběhu listopadu a prosince okradli nic netušící cestující, šplhají do statisíců. Největším úlovkem se stala taška se šperky, kterou dotyční ukradli ženě z Rakouska. Jen hodnota těchto klenotů převýšila čtvrt milionu korun!

Při odhalení rejdů polské skupinky kriminalistům pomohlo, že jednotlivé krádeže se odehrávaly téměř jako přes kopírák. Dotyční se zaměřovali na mezinárodní rychlíky, o které však neprojevovali zájem z toho důvodu, že by byli fandové železnice. Oni byli fanoušky zavazadel.

Šlo jim o cestující, mezi které se nepozorovaně vmísili. Pěkně odděleně; předstírali, že k sobě nepatří. Když se blížil vlak, rozmístili se po nástupišti, aby obhlédli situaci a vyčíhali si vhodnou oběť. Nejlépe cizince, který právě odjíždí z České republiky. Jakmile zaskřípěly brzdy a na peronu nastal ruch, udeřili.

Krádež v tlačenici

„Ve chvíli, kdy vlak zastavil a vybraný cestující chtěl nastoupit, jeden z pachatelů ho předběhl a ochotně se nabídl, že mu pomůže s kufrem. Při nakládání zavazadla pak úmyslně zdržoval - a vytvořil tak tlačenici. Toho využil druhý z pachatelů, přes ruku si přehodil šálu a stihl v mžiku prohledat kapsy a příruční zavazadlo nic netušícího člověka," přiblížila Jeřábková.

Ani další dva zloději ale nepřihlíželi zpovzdálí. „Kryli „kolegy" vlastním tělem a tlačili se na právě okrádanou osobu," doplnila policistka.

Nenápadnosti dosahovali pachatelé i tím, že se po krádeži nesnažili rychle zmizet. Naopak - jako by se nic nestalo, nastoupili do vlaku s ostatními cestujícími. Teprve posléze vyběhli z vagonu ven. Ostatně - ten správný vlak pro ně měl teprve přijet… Nebylo totiž výjimkou, že přesně stejný postup zopakovali i třikrát za odpoledne.

Dopadení podezřelí nejsou osobami české policii neznámými. Již v minulosti se na našem území dopouštěli majetkové trestní činnosti. Po dopadení jim byl vysloven zákaz pobytu - jakmile ale platnost tohoto trestu vypršela, začali se vracet zpět. A okamžitě pokračovali v krádežích. Od začátku loňského listopadu pořádali pravidelné nájezdy, a to vždy od čtvrtka do neděle.

Zločiny s převleky

Jejich zvykem bylo ubytovat se v hotelu na Praze 9 - přičemž na recepci záměrně komolili svá jména nebo čísla dokladů, aby jejich pravá totožnost zůstala utajena. Když vyráželi do akce, nesl každý své zavazadlo. Jednak proto, aby lépe zapadli mezi ostatní cestující, jednak to mělo i další účel. V kufru si kapsáři nesli náhradní oblečení, aby se během dne mohli převlékat - a nebudili pozornost.

Kriminalisté předpokládají, že o všech skutcích, jichž se dotyční dopustili, dosud nevědí. Pro osvěžení paměti případných dalších okradených zveřejnili ve čtvrtek podobu zadržených mužů a očekávají, že se přihlásí další oběti. „Pokud se domníváte, že vás okradla právě tato skupinka mužů, ihned se přihlaste na jakékoliv služebně Policie ČR nebo na tísňové lince 158," obrátili se kriminalisté s výzvou na případné další poškozené.

Dopadení cizinci vyslechli obvinění z krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku. Pokud jejich vinu uzná soud, mohli by skončit za mřížemi až na osm let.