Droga pro Prahu

Kriminalisté, kteří při mapování příletových tras dovozu drogy spolupracovali i s kolegy z policejních sborů Peru, Španělska, Francie a Rakouska, se případem zabývali rok; od loňského léta. Zjistili, že kokain byl určen pro český ilegální trh – se stěžejním odbytištěm v metropoli – a jeho čistota se pohybovala mezi 80 a 90 procenty.

Kurýři neprojeli

Aktuální zásah, který činnost skupiny ukončil, nebyl první ranou, již policisté této skupině pašeráků zasadili, naznačila v pátek Barbora Kudláčková z NPC. „V součinnosti s peruánskou policií došlo loni v září na letišti Jorge Chavez v Limě k zadržení dvou kurýrů, občanů České republiky, kteří se z Peru pokusili vyvézt cca 1,5 kg kokainu rozpuštěného ve čtyřech láhvích vína. Letos v únoru bylo v zavazadle jednoho českého kurýra na letišti ve Vídni zajištěno rakouskými kolegy cca 780 gramů kokainu rozpuštěného ve dvou láhvích chilského vína. V březnu pak byl v součinnosti se španělskou policií zadržen na letišti Barajas v Madridu další český kurýr, který vezl z Peru do ČR zhruba 1,5 kg kokainu rozpuštěného opět ve čtyřech láhvích vína," konstatovala Kudláčková.

Ne vše se ale podle jejích slov podařilo eliminovat již během letecké přepravy. Detektivové zmapovali, že přes další evropská letiště se podařilo do České republiky propašovat zhruba šest kilogramů vysoce kvalitního kokainu. Ať kurýři převážející obzvlášť pečlivě opatrované vinné láhve, jež se na pohled nelišily od originálu, přistáli v Evropě kdekoli (trasy příletů na některé z velkých letišť se měnily z důvodu konspirace), vždy pak pokračovali na letiště ve Vídni. Odtud už jeli do České republiky autem. Samotní kurýři svou účast mohli pojímat jako dobře zaplacený výlet. Měli hrazené letenky i výdaje spojené s pobytem v zemích Jižní Ameriky – a při předání lahvinek na ně čekala ještě odměna v řádu desítek tisíc korun.

Milionové příjmy

Láhve od přepravců přebíral přímo hlavní organizátor, který z roztoku extrahoval kokain. Ten dále naředil pro potřeby konzumentů. Odběrateli byli převážně movitější jedinci z Prahy a regionu středních Čech – opět se tak potvrdila „tradice" táhnoucí se již od dob první republiky: kokain má u nás punc exkluzivní (a také dražší) drogy pro lidi z „lepší společnosti" a pro skupiny řadící se k uměleckým kruhům.

Za gram naředěného materiálu spotřebitelé v Praze platí dva tisíce korun – kokain v dovážené čistotě 80 – 90 procent (jenž se dá v Peru obstarat v ceně dvou až tří tisíc amerických dolarů za kilogram) se přitom před distribucí zpravidla ředí troj až čtyřnásobně. Jen za kokain, jehož dovoz policisté zadokumentovali, tak skupina mohla získat kolem 50 milionů korun. „Hodnota 1300 gramů kokainu zajištěného při realizaci představuje částku minimálně 10 milionů korun českých," doplnila Kudláčková k obsahu čtyř vinných láhví zabavených během akce.

Samopal s tlumičem

Při úderu v rámci operace Hole policisté ale nenašli jen drogu. Objevili také čtyři načerno držené zbraně, a to včetně nelegálních doplňků v podobě tlumičů. Nechyběla mezi nimi ani zbraň hromadného účinku, samopal vzor 58 s tlumičem; dále detektivové našli dvě dvouhlavňové brokovnice, malorážku s puškohledem a tlumičem a větší množství nábojů. Kriminalisté dále zajistili tři auta – Volkswagen Touareg, Citroën C4 a Jeep Grand Cherokee – a movitý a nemovitý majetek v hodnotě několika milionů korun. Šokující je, že policisté narazili také na věci určené dětem, byť ty s případem souvislost neměly: hlavní organizátor prý do nelegální činnosti zapojil také svou manželku a syna – přičemž šlo o provozovatele soukromé mateřské školy!

Osm lidí, které policisté postupně zadrželi v rámci operace Hole, je stíháno pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami, může v případě odsouzení počítat s tresty odnětí svobody v rozpětí od 10 do 18 let. Bilance to ale ještě není konečná, upozornil ředitel Frydrych. „Případ není v současné době uzavřen; probíhají další úkony trestního řízení – a to i v rámci mezinárodní spolupráce," konstatoval s tím, že lze předpokládat i nové zatýkání. „Dojde zadržení a obvinění dalších pachatelů," předpokládá šéf protidrogové centrály.

Tři lidé dopadení v zahraničí jako kurýři si již odpykávají tresty: dva pašeráci skončili ve vězení v Peru a jeden ve Španělsku.

Droga v roztoku není zrovna běžná
Dovoz drogy rozpuštěné v tekutině není pro český kokainový trh úplně nejběžnějším způsobem pašování. Odhalení policejních specialistů (a také celníků) napovídají, že nejčastější je snaha dopracovat kokain ukrytý v zavazadlech cestujících při letecké přepravě, v tělních dutinách či v menším množství přepravovaný v poštovních zásilkách. Kokain se kurýři snaží přivážet nejčastěji z Peru, Venezuely, Brazílie a Dominikánské republiky. Roli při tom nehraje jen původ drogy, ale také cena letenek i další finanční náklady.