"Po linii kontrolních orgánů pražské policie bylo shledáno, že při zásahu proti cizincům na hotelu nikdo nepochybil," uvedl ve středu na webu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

O omylu pražských mužů zákona jako první informoval server Aktuálně.cz. Policie zasahovala v pražském hotelu Astoria, kde zadržela sedm Izraelců. Na recepci zasahující příslušníci nemohli ověřit jejich totožnost, a proto je zatkli. Podle citovaného zadrženého muže byl jejich postup "brutální".

Oficiální orgány však posléze sdělily, že když policisté Izraelcům celou situaci vysvětlili a omluvili se jim, tak turisté se s nimi na památku dokonce vyfotili. Přesto minimálně jeden z nich stížnost chystal. "Ale dosud si nikdo oficiálně nestěžoval, a to ani nikdo z dotčených cizinců," upozornil Daněk.

Kontrola pražské policie sice u kolegů chybu při zásahu nenašla, ale podle některých médií stále případ šetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Verdikt by mohla vynést v následujících týdnech.

Pořád probíhá také vyšetřování zmiňovaného útoku na číšníka Miroslava, kterého napadli fyzicky velmi dobře vybavení turisté z Nizozemska zapíjející v Praze svobodu v blízkosti obchodnímu domu Quadrio ve Vladislavově ulici.

Na svobodu už se možná nedostanou dva bratři íránského původu, kteří zůstali ve vazbě. Další tři muži soud vyhostil ze země a udělil jim podmínku, dva neaktivní cizinci vyvázli bez trestu. "V tuto chvíli se čeká na vypracování znaleckého posudku z oboru zdravotnictví v souvislosti se zraněními poškozeného. Tento posudek je důležitý pro stanovení přesné právní kvalifikace případu," informoval mluvčí Daněk.

Napadený číšník byl podle svých slov "napůl mrtvý" a útočníkům přeje co nejvyšší trest, aby si ostatní turisté uvědomili, že se takhle k českým občanům nemají chovat.