Podle zjištění policejní inspekce, jíž dalo podnět k šetření vedení pražského policejního ředitelství, se oba policisté dopustili korupčního jednání. Od údajného pachatele dopravního přestupku, který se měl provinit telefonováním za jízdy, přijali peníze, aniž o tom vystavili jakýkoli doklad – a také záležitost nezaznamenali do policejních evidencí. Jinými slovy: peníze za pokutu strčili do vlastní kapsy. A hříšník byl sice potrestán – avšak bez toho, že by k finanční sankci vyfasoval ještě tři trestné body.

„Bylo prokázáno, že v rámci výkonu služby na území hlavního města zastavili řidiče osobního automobilu a obvinili jej z přestupku telefonování za jízdy. Za tento přestupek od řidiče požadovali zaplacení blokové pokuty. Jelikož řidič finanční hotovost u sebe neměl, vyzval policisty, aby jej následovali před obchodní centrum, kde policistům požadované peníze předala jeho manželka, připomněla v sobotu mluvčí Inspekce Policie ČR Radka Sandorová. „Hotovost za tento přestupek převzali policisté bez toho, že by řidiči vydali pokutové bloky nebo jiné potvrzení,“ doplnila k činu, k němuž došlo v Praze 4.

Trestní stíhání

Bylo vyšetřování důsledkem udání, nebo snad nadřízení měli podezření, že tito policisté se mohli dopustit podobného jednání už v minulosti? Na tyhle otázky Andrea Zoulová z pražského policejního ředitelství Deníku neodpověděla. „Mohu pouze potvrdit, že podnět či poznatek k trestní činnosti poskytla pražská policie. Sdělit více není možné, protože šeření ještě není ukončeno,“ konstatovala.

Policisté, kteří společně sloužili a podle výsledků vyšetřování také společně pochybili, půjdou společně i k soudu. „Okresnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 byl podán návrh na zahájení trestního stíhání podezřelých – a státní zástupce jej akceptoval,“ uvedla kpt. Sandorová.

Soudci však nebudou jediní, kdo rozhodne o tretu pro chybující policisty z elitní jednotky. Jejich počínáním se zabývá také ředitelství pražské policie. „Služební funkcionář se seznamuje se spisovým materiálem a rozhodne v nejbližších dnech,“ konstatovala kpt. Zoulová. V podobných případech ovšem bývá pravidlem nekompromisní postoj. Pokud je šetření policejní inspekce uzavřeno trestním stíháním, nadřízení zpravidla nečekají na pravomocný rozsudek a rozhodnou o okamžitém vyhazovu podezřelých bez nároku na výsluhy.