V rámciakce před několika dny zatkli v Praze sedmadvacetiletou slovenskou občanku E. J. a v Neratovicích pětadvacetiletého českého občana M. P.

„Jsou podezřelí z organizování dovozu kokainu z Jižní Ameriky do Nizozemí a dalších zemí včetně České republiky,“ sdělil ředitel protidrogové policie vrchní rada Jiří Komorous.

Upřesnil, že zatčení spolupracovali na dovozu kokainu v rámci organizované skupiny, která působila také ve Velké Británii, Brazílii a Argentině.

Působili ve  středním článku

Zatčený Čech a Slovenka nebyli vrcholovými bossy narkomafie. „Působili ve středním článku. Společně s dalšími osobami pocházejícími z Nigérie najímali kurýry. Ti byli vysíláni z Nizozemska do Argentiny, aby provezli kokain,“ řekl Komorous.

Miliony z drogových obchodů

Finanční zisk gangu se pohyboval v řádech milionů korun. Policií zajištěný kokain odpovídá ceně okolo 18 milionů korun před úpravou.

„Čistota kokainu, tedy obsah účinné látky v droze, byla mezi 80 až 90 procenty. V rámci pouliční či klubové distribuce by z něj bylo možné vyrobit až 32 000 dávek v hodnotě okolo 72 milionu korun,“ upřesnil Komorous.

Zatýkání bude pokračovat

Záchytným bodem k usvědčení organizátorů kokainových obchodů byla akce argentinské policie. Ta loni na podzim zatkla tři české občany na letišti v Buenos Aires se třemi kilogramy kokainu.

„V současnosti si odpykávají dlouholeté tresty v argentinském vězení,“ poznamenal Komorous.

Zadržená Slovenka je podezřelá z vyslání dalších českých kurýrů. „Byli již zadrženi v Evropě s několika kilogramy kokainu. Není vyloučeno, že budou zadrženy další osoby, které odhalí vyšetřování případu,“ dodal vrchní rada Komorous.

Zadržení E. J. a M. P. vrámci operace Silver byli obviněni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Hrozí jim až patnáct let vězení. Soud na oba uvalil vyšetřovací vazbu.

Kokain lze koupit i na ulici

Množství kokainu na české drogové scéně je stále velké. Ale poptávka je mnohem vyšší, a to nejen v luxusních klubech a nočních podnicích vyhledávaných bohatou klientelou.

Výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky v loňském roce zpracovaná v květnu na pražském magistrátě uvádí, že cena jednoho gramu kokainu se v pouličním prodeji v Praze pohybuje mezi 1200 až 3000 korunami.