Kriminalisté pětici zadrželi ve spolupráci se zásahovou jednotkou minulý pátek na různých místech v Praze a ve Středočeském kraji. Podezřelým je od 21 do 36 let, přičemž skupinu prý organizoval a řídil dvaadvacetiletý mladík.

„Přestože obvinění ‚pracovali' pouze o víkendech, přišli si tímto způsobem za jeden měsíc na několik desítek tisíc," sdělila mluvčí.

Vedle šéfa měla prý skupina jednoho kurýra a zbylí její členové zajišťovali distribuci koncovým uživatelům. Policisté při prošetřování skupiny zjistili, že k jednomu ze členů putuje ze západní Evropy balík určený do vlastních rukou.

„Kriminalisté tedy tuto zásilku ještě před doručením adresátovi zadrželi a po otevření krabic s dětskou výživou nebyli překvapeni, když uvnitř nelezli extázi a kokain. Co je ovšem mírně řečeno udivilo, bylo množství drog," uvedla Martínková.

Kilogram extáze a 50 gramů kokainu

Uvnitř dvou krabic se nacházel zhruba kilogram extáze v krystalické podobě a 50 gramů kokainu. V souvislosti s extází kriminalisté takové množství dlouho nepamatují.

Jak vyplývá ze zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku za loňský rok, kokain v Česku i nadále zůstává drogou zejména majetnějších obyvatel, kteří žijí ve větších městech. Je sice dostupnější než dříve, stále je ale drahý a konkuruje mu pervitin.

Prodávaný kokain navíc často mívá špatnou kvalitu, protože dealeři ho masivně ředí. Do ČR kokain nejčastěji vozí kurýři, kteří se snaží drogu propašovat uschovanou v trávicím traktu nebo cestovních zavazadlech.

Čtěte také: Mezinárodní marihuanový gang už konopí dopěstoval