Nebezpečně vyhlížející zavazadlo přinesl na policii uvědomělý občan, jenž záhadný kufřík dostal od kamaráda. Ten tuhle věc objevil ve sklepě rekonstruované budovy na Vinohradech. A protože bylo na první pohled zřejmé, že jde o materiál staršího data – odhadem tak ze 30. či 40. let minulého století, vzpomněl si nálezce na kamaráda, který sbírá věci z druhé světové války. „Nadšený sběratel ale nepodlehl své vášni a kufřík zodpovědně odevzdal,“ ocenil jeho rozhodnutí Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Policisté se vydali prověřit také místo nálezu v centru metropole – a ve sklepě nalezli ještě další obdobný kufřík. Okamžitě proto přerušili stavební práce a místo vyklidili. Zda šlo skutečně jedy nebo otravné látky, o jejich vzorkovnici, či o něco zcela jiného, je nyní předmětem odborného zkoumání. Nejprve byli přivoláni chemici hasičů – podezření, že by se mohlo jednat i o yperit, si ale vyžádalo výjezd pracovníků Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

Policisté varují, že s nebezpečně vypadajícími věcmi není radno si zahrávat. „Apelujeme na spoluobčany, aby podobné předměty vždy ponechali na místě nálezu a přivolali kompetentní složky k jejich zajištění. Při neodborné manipulaci by totiž mohlo dojít k ohrožení zdraví a života jak samotného nálezce, tak nezúčastněných osob,“ upozornil Hulan.