"Ještě před tímto zadržením jsme přijali informace od několika dalších oznamovatelů o tom, že se muži nachází na letišti. V ten okamžik již byl jejich pohyb monitorován kamerami bezpečnostního dispečinku letiště Václava Havla s cílem zadržet je," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

"Zadržení, kteří jsou ve věku od 24 do 32 let, strávili noc v policejní cele. Muži kriminalistům předložili nizozemské doklady a během dnešního dne budou probíhat jejich výslechy za přítomnosti překladatele do holandštiny a právních zástupců. Podle výsledků výslechů bude zvolen další postup při vyšetřování. Na tyto úkony mají kriminalisté ze zákona 48 hodin od zadržení podezřelých," doplnil.

Podle Daňka nešlo o první incident, který měli na svědomí. Už v pátek útočili v baru v Dlouhé třídě. „Tam jeden z mužů osahával ženu, které se zastal přítel. Podle oznámení se má jednat o jednoho z těchto útočníků,“ informoval Daněk

Už odpoledne policie na svém webu uvedla, že je násilníkům na stopě. „Po zveřejnění případu jsme obdrželi asi desítku poznatků k podezřelým mužům. Tyto poznatky kriminalisté prověřují a vše nasvědčuje tomu, že brzy budeme mít potvrzenou totožnost útočníků,“ uvedl Daněk. 

K incidentu došlo v sobotu po sedmé hodině večer v na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici v Praze 1. Číšník upozornil skupinu cizinců, že tam nemohou konzumovat vlastní alkohol.  Kvůli tomu došlo ke slovnímu sporu s muži, načež tato hádka vyústila v surové napadení. Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí.

Zraněný muž skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu a musel podstoupit operaci hlavy.

Kriminalisté s policisty začali případ ihned vyšetřovat a pátrat po podezřelých. Zároveň poprosili veřejnost o pomoc. Zvláště se obraceli na poskytovatele ubytování a recepční. Svědci, případně ti, kteří muže poznali, se mohli hlásit na linku 158. Případ je prošetřován jako trestný čin těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Mužům hrozí až deset let vězení.

"Jakmile to situace s ohledem na taktiku prověřování dovolí, tak poskytneme o posunu v případu další informace. Nicméně již v tuto chvíli můžeme konstatovat, že zveřejnění případu přineslo důležité informace a nasměrovalo prověřování konkrétním směrem. Za poznatky, které přišly, děkujeme," uzavřel Daněk.