Jména dalších mužů ale zůstávají neznámá, třebaže se kriminalisté pilně pídili v interních komunikačních systémech policie a podnikli i další operativní kroky.

Rozhodli se proto pro postup, který bývá označován až za jednu z posledních variant: ve čtvrtek zveřejnili fotografie z pořízených videozáznamů a obracejí se s žádostí o pomoc na veřejnost. „Jestliže některého z mužů na fotografiích poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval občany Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Pod Zámeckými schody se tehdy v sobotu odpoledne setkali názoroví protivníci, přičemž vzduchem nejen létala ostrá slova, ale proletěly i kameny a sklo. Situaci se podařilo zklidnit běžným příslušníkům uniformované policie – ti i bez účasti těžkooděnců dokázali skupiny oddělit a udržet od sebe. Kolem situace na místě události se následně vyrojila řada spekulací.

Čtěte také: Na Malé Straně se střetli příznivci a odpůrci migrace

Policie tehdy hned po víkendu reagovala prohlášením, ve kterém odmítla, že by se jednalo o policejně řízenou akci či některý z maskovaných útočníků byl policista; v případě rozpoznaných aktérů se prý jednalo o radikální extremisty z fotbalového prostředí.

Prohlášení se věnovalo i úloze muže v hnědé bundě, o němž se zvláště na internetu objevovala informace, že šlo o policistu v civilu, který měl útočníky dirigovat. To pražská policie odmítla – s tím, že to opravdu je kriminalista, ovšem jeho úkol byl přesně opačný: eliminovat střety názorově odlišných skupin.

„Na křižovatce ulic Thunovská a Zámecká v jednu chvíli hrozilo, že k takovému střetu dojde, proto kriminalista zkoordinoval policisty v uniformě, aby oddělili zátarasem obě skupiny, než na místo dorazí posily. Mezitím začal komunikovat s maskovanými muži a snažil se je přesvědčit, aby od útoku upustili, což se podařilo – a vyjma několika předmětů, které prolétly vzduchem, ke střetu skupin nedošlo," uvedla policie v prohlášení zveřejněném 8. února.

Čtěte také: Provokující policisté? Video šířily proruské servery, řekl ministr Chovanec