„Objem vyrobených a zobchodovaných drog těmito pachateli přesahuje 100 kilogramů metamfetaminu za rok," konstatoval Frydrych. Ano, STO KILOgramů! Drogové kšefty velkodistributorů vybavených profesionálními laboratořemi se skutečně odehrávají i v metrákových objemech! Tisíc gramů této drogy se přitom na černém trhu prodává na 500 až 700 tisíc korun. Je to v závislosti na tom, kam droga míří. Levněji prodávají výrobci a velkodistributoři českým dealerům; při vývozu do Německa mohou dostat víc. V minulých letech bývaly ceny vyšší, ale stlačila je vietnamská konkurence. Kvůli jejímu zboží také vzrostl tlak na kvalitu dodávaného zboží. Ke konečným spotřebitelům se pervitin dostává za cenu mezi 700 a 1000 Kč za gram. A rozhodně již ne v první jakosti, ve které byl vyroben. Každý z řetězce dealerů se totiž kvůli zisku snaží drogu nějak ředit.

Čtěte také: Celníci našli téměř čtyři tuny nelegálního tabáku

V případě zmapovaného metráku drog bylo zhruba 70 procent podle policejních detektivů vyvezeno do sousedních německy mluvících zemí, kde poptávka po pervitinu v poslední době roste, zbytek byl učen pro šíření v České republice. Zejména v severozápadních Čechách a v německém a rakouském příhraničí, kam si cizinci oblíbili výjezdy v rámci „drogové turistiky". Část velmi kvalitní drogy, připravované v nebytových prostorách zejména v Ústí nad Labem, Teplicích a Chomutově, ale skončila také v Praze a středních Čechách. „Hlavně na Kladensku," řekl Deníku ředitel Frydrych. Větší část vyrobeného pervitinu neměla podobu bílého prášku, známého z naší drogové scény, ale šlo o velké kusy získané opakovanou krystalizací a vymrazováním. V německy mluvících zemích, kde je metamfitamin známý jako „krystal", odběratelé tuto formu požadují. Zákazník tak navíc má záruku, že si kupuje skutečně kvalitní, čisté zboží.

Bezprostředním výsledkem policejních operací s krycími názvy Arch, Atack, Tlusťoch a Moon bylo rozbití organizovaných skupin drogových dealerů, ale také zajištění 10 kilogramů velmi kvalitního pervitinu a zlikvidování dvou laboratoří (přičemž v jednom případě se jednalo o velkoobjemovou varnu schopnu v rámci jednoho varu vyprodukovat až tři kilogramy drogy. „Při domovních prohlídkách policisté zabavili finanční hotovost v celkové hodnotě minimálně za 22 milionů korun a pat krátkých střelných zbraní," konstatoval Frydrych. Policisté také zmapovali cesty výchozí suroviny. Droga se podle slov Barbory Kudláčkové z NPC nevyráběla jen z tablet s obsahem pseudoefedrinu, jak bývá u vaření „perníku" obvyklé, ale přímo z efedrinu dodaného z Číny a redistribuovaného přes Německo a Nizozemí. „Byla tedy bez zabarvení a příměsí," vysvětlila Kudláčková Deníku.

Třebaže mezi zadrženými figurují dva Vietnamci, podle kriminalistů neměly odhalené skupiny napojení na část drogové scény ovládanou vietnamskou komunitou. Z 22 zadržených, kteří až na tři osoby skončili ve vazbě, je dále 14 podezřelých české státní příslušnosti, ve dvou případech jde o Ukrajince, dále v policejní síti uvízli tři Makedonci a jedna osoba původem z Bosny a Hercegoviny.

Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí podle ústecké státní zástupkyně Hany Řehákové sedmi zadrženým tresty v rozpětí 10 – 18 let, ostatní jsou ohroženi trestní sazbou od 8 do 12 roků vězení. První část kauzy by mohla doputovat k soudu na sklonku prosince nebo v lednu, u dalších skupin to s ohledem na spolupráci s německými a rakouskými policejními orgány bude podle žalobkyně nejspíš později.