O odhalení lupiče, který se právě chystal přepadnout peněžní ústav, se v pátek 12. prosince postaral jeden pražský kriminalista. Nebyl v tu dobu ve službě.

Nenápadně nápadný

Krátce před třináctou hodinou se pohyboval v obci Roztoky u Prahy v okrese Praha - západ, kde si chtěl v ulici Lidická vybrat peníze z bankomatu. U vchodu do pobočky peněžního ústavu si ale všiml muže, který měl kapuci přes hlavu a v obličeji se maskoval pruhem látky. Na rukou měl jednorázové gumové zdravotnické rukavice.

Choval se divně, snažil se být nenápadný. Možná že právě to se mu vymstilo. Policistovi byl podezřelý. Proto okamžitě kontaktoval místní hlídku městské policie a požádal ji o asistenci.

S plynovou pistolí v kapse

Muž mezitím z místa odešel a přesunul se k nedaleké pobočce banky, která ale měla v tu dobu zavřeno. Policista se strážníky k podezřelému chlapíkovi přistoupili a požádali jej, aby prokázal svou totožnost.

„On však sdělil, že žádné doklady nemá. Na výzvu strážníků vyndal ruce z kapes. Ještě stále měl nataženy rukavice, v jedné z kapes měl ukrytou plynovou pistoli,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Ve druhé kapse měl složenou igelitovou tašku a další měl ukrytou pod bundou. Vše nasvědčovalo tomu, že chtěl spáchat loupežné přepadení ve zmíněné bance.

Přiznal se k úmyslu vyloupit banku

Strážníci jej tedy předvedli na služebnu. Chvíli trvalo, než se podařilo zjistit jeho totožnost. Jednalo se o pětatřicetiletého muže z Prahy–západ. Nikdy nebyl trestán, takže neměl žádný záznam v rejstříku trestů. Nakonec se však přiznal, že chtěl skutečně banku přepadnout. Jeho pohyb v obou pobočkách zaznamenaly i kamery.

Přestože čin nedokonal, obvinil jej policejní komisař z trestného činu loupež ve stadiu pokusu. Prozatím jej vyšetřuje na svobodě. Hrozí mu dva až deset let za mřížemi. V minulosti se ničeho podobného nedopustil. Své jednání odůvodnil tím, že byl ve značné finanční tísni a na lepší způsob, jak snadno a rychle přijít k penězům, nepřišel.