VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policii v 'akci Čína' zaměstnaly potyčky i promítání

Praha - Středa pařící třetímu dnu návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga a jeho delegace v Praze opět přinesla práci policistům zajišťujícím velmi přísná bezpečnostní opatření. Nečekaně to začalo už dvě hodiny po půlnoci, kdy se policie zabývala promítáním nápisů volajících po skutečné pravdě a lásce a odmítajících „prodejnost" České republiky a jejího prezidenta na Pražský hrad.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Místo na půdě jednoho z domů na Malé Straně, odkud narychlo připravená laserová projekce pravděpodobně vycházela, se policistům podařilo najít – nikoho tam však už nezastihli a ani nenašli promítací zařízení. Věc se zřejmě dál řešit nebude.

Chráněné osoby nebyly ohroženy – a místo projekce nespadá do vymezeného bezpečnostního perimetru. Vyhodnocením prvotních informací nebyla shledána protiprávnost tohoto jednání, konstatovala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Dopravní omezení

Příjezd státníků na Žofín hostící česko-čínské ekonomické fórum si dopoledne vyžádal nejen přísná bezpečnostní opatření spojená s uzavírkami části vltavského nábřeží, kam se nedostaly ani tramvaje. Kvůli průjezdu kolony došlo hodinu před polednem na krátkodobá omezení i v dalších lokalitách – například na Pohořelci či na Národní třídě.

Během přesunu vyvstal problém nedaleko Strahovského kláštera, kde se do bezprostřední blízkosti plánované trasy prezidentské kolony dostali příznivci i odpůrci návštěvy čínského prezidenta. Na místě situaci řešili policisté z antikonfliktního týmu i dalších útvarů – a nakonec bylo po problému: s účastníky dohodli na přesunu do bezpečné vzdálenosti.

Zabalení do vlajky

Už v časném dopoledni došlo v okolí Národního divadla i na názorové střety včetně přímých potyček demonstrantů s manifestanty. Z pohledu Zoulové se ovšem nejednalo o nic dramatického.

„V průběhu dopoledne policisté řešili několik drobných a incidentů mezi názorově odlišnými skupinami osob. Tato opatření se však obešla bez větších problémů," naznačila mluvčí během dopoledne, že rozjitřené vášně a horkou krev se podařilo rychle zchladit. Před kavárnou Slavia na Národní třídě nicméně zasahovali i těžkooděnci z pořádkové jednotky.

Posléze ovšem začalo přituhovat zde v dalších lokalitách. Přímo u Slavie dvojice cizinců s trvalým pobytem v České republice napadla dívku – a přes její nesouhlas se ji pokusili zabalit do čínské vlajky. „Oba cizinci skončili na policejní služebně," konstatovala Zoulová.

Vygradovaná hádka

Dva lidi odváželi policisté na svou stanici také z Dlabačova – v tomto případě šlo přímo o účastníky potyčky. První poznatky naznačují, že nejprve došlo ke slovnímu konfliktu dvou ideových protivníků, načež hádka vygradovala: příznivec čínského prezidenta napadl odpůrce a strhl mu tibetskou vlajku.

Návštěvě policejní služebny se nevyhnul ani muž, který bez platné vstupenky vnikl na rozhlednu na Petříně. „Poté, co byl policisty vyveden, vyšlo najevo, že zde chtěl vyvěsit tibetskou vlajku," poznamenala Zoulová. Jak doplnila, dotyčný je podezřelý z přestupku proti majetku.

Emotivní debaty

Lze také ještě předpokládat emotivní debaty politiků a zřejmě i jednání na právnické úrovni v souvislosti s událostí z úterního podvečera, kdy policisté nepustili na Hradčanské náměstí účastníky předem ohlášené demonstrace proti návštěvě čínského prezidenta i proti vstřícnosti jeho českého hostitele (přes zátaras se nedostal ani poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek).

Police následně vysvětlovala, že s účastníky dlouhé desítky minut komunikovali policisté z antikonfliktního týmu a upozorňovali na nevymahatelnost práva shromažďovacího.

Zákaz vstupu

Nešlo přitom jen o uplatňování ustanovení zákona o Policii ČR a mezinárodních úmluv, podle nichž je policie v souvislosti se zajišťováním bezpečnosti určených osob a chráněných objektů a v souvislosti s plněním konkrétního úkolu oprávněna omezit nebo zakázat vstup osob do vybraných prostor.

Již během příprav bezpečnostních opatření totiž policie požádala magistrát o vydání dopravně inženýrského rozhodnutí, jimž byla oblast Hradčanského náměstí dočasně vyjmuta z veřejných prostranství a byla uzavřena pro vozidla i chodce. To bylo vydáno 21. března.

Tibet nevadil, samotné vlajky však anoPražská policie ve středu korigovala informace médií o cíleném sundávání tibetských vlajek z oken budov v blízkosti hotelu Hilton. „To jednoznačně odmítáme," zdůraznila policejní mluvčí Andrea Zoulová. Netvrdí ovšem, že se nic nedělo.

Policisté podle jejích slov v rámci zajišťování bezpečnosti chráněných osob vyhodnocují možná rizika, kdy jedním z nich je i zakrytí okna za současného pohybu osob za tímto zakrytím. „Na vyhodnocení rizikovosti nemá přitom zásadní vliv to, čím konkrétně je okno zakryto," upozornila Zoulová.

V okolí hotelu Hilton tak během trvání bezpečnostního opatření spojených s návštěvou čínské delegace byly v desítce případů odstraňovány rozmanité předměty z oken, za kterými byl patný pohyb osob. „Šlo nejen o vlajky různých států, ale i o další předměty, jako jsou noviny a podobně," uvedla Zoulová s důrazem na slovo „různých".

Čtěte také: Policie obstála, usnesli se ministři k bezpečnostním opatřením

Autor: Milan Holakovský

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení