Podle Bocána v současné době nejsou informace, že by hrozilo nebezpečí i v Česku. Ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by při výbuších na letišti v Bruselu byli zraněni nebo zabiti čeští občané.

Na pražském letišti jsou mimo jiné i specialisté na vyhledávání výbušnin, policie také zvýšila počet hlídek. „Více hlídek bude u všech terminálů a také v ostatních tranzitních prostorech letiště. Zvýšenou pozornost budeme věnovat také leteckým spojům s Belgií a nadále i s Francií," sdělila Rendlová. Policie bude bezpečnostní opatření podle ní dále upravovat podle vývoje situace.

V pražském metru by se mělo pohybovat více policistů a dělat pyrotechnické kontroly.

Úterní výbuchy na bruselském letišti Zaventem si vyžádaly deset mrtvých a 25 zraněných. Tvrdí to někteří uživatelé twitteru, o několika mrtvých informovala belgická tisková agentura Belga. Oficiální vyjádření úřadů zatím není k dispozici. Později otřásla exploze také jednou ze stanic metra v Bruselu, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie.

V Česku platí první stupeň ohrožení terorismemV Česku je po teroristických útocích v Belgii de facto vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, zástupci tajných služeb a policií to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Večer se kvůli situaci mimořádně sejde vláda, aby zvýšení varovného stupně schválila.

Dosud v Česku platil stupeň nula. České úřady nyní nemají informaci o tom, že by zemi hrozil konkrétní teroristický útok. Nasazeny jsou ale stovky policistů navíc, využita bude i armáda. 
„V tuto chvíli jsou realizována zvýšená bezpečnostní opatření. Jejich cílem je maximálně posílit prevenci možných bezpečnostních incidentů v České republice," uvedl po schůzce, které se účastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministerský předseda.

„My jsme de facto přešli na stupeň jedna," konstatoval ministr vnitra Chovanec. Letos schválený systém varování před terorismem má celkem čtyři stupně. V naléhavých situacích může zvýšený stupeň vyhlásit ministr vnitra. Jeho rozhodnutí musí ale kabinet do týdne potvrdit.

První stupeň varování je označen žlutým trojúhelníkem a upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem. Podobná bezpečnostní opatření v Česku platila například po listopadových teroristických útocích v Paříži. Policie při nich ve zvýšené míře hlídala letiště, francouzské velvyslanectví nebo některá obchodní centra.

Online reportáž

Jen dva z deseti letů

Kvůli sérii teroristických útoků v Belgii na bruselské letiště Zaventem odletěly v úterý z Prahy pouze dva ranní spoje. Jeden z nich uvízl na přistávací ploše v Bruselu, protože přistál v době explozí, řekla mluvčí letiště Marika Janoušková. Zbylé čtyři páry letů mezi Prahou a Bruselem byly pro dnešek zrušeny a nepoletí ani středeční dopolední spoje.

Oficiálně zrušeny byly lety z Prahy naplánované na 11.35 hodin, 17.40 hodin a 18.10 hodin. Aerolinky také odřekly všech pět spojů mezi Bruselem a Prahou, které měly z belgické metropole odletět v 10.35 hodin, 11.00 hodin, 17.30 hodin, 21.15 hodin a 22.05 hodin.

Mezinárodní letiště Zaventem by mělo být podle informací belgické televize uzavřeno i po celou středu, pražské letiště má zatím hlášeno provozní omezení nejméně na dopoledne. Zrušen tak byl ranní odlet z Prahy v 6.55 hodin a přílet z Bruselu v 11.00 hodin a následný odlet v 11.35 hodin.

Na letiště s předstihem

Zatím platí přílet z Bruselu v 10.35 hodin, podle Janouškové je ale pravděpodobné, že přibude ke zrušeným letům. „Co se týče odpoledních letů, bude to záviset na aktuální situaci v Bruselu, jestli se provoz obnoví," dodala.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) doporučuje turistům, kteří se o Velikonocích chystají letět do některé z evropských metropolí, aby se dostavili na letiště s předstihem.

„V rámci celé Evropy lze očekávat zdržení na letištích v důsledku posílení bezpečnostních opatření a kontrol," uvedla výkonná ředitelka AČCKA Kateřina Petříčková. Brusel podle ní není obvyklou destinací českých turistů na prodloužený víkend, letos ale poklesly prodeje zájezdů do Paříže a Londýna.

Nárok na vrácení peněz

„Cestující, kterým byly zrušeny lety, mají nárok na vrácení peněz, případně přesměrování na jiný let," uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Nárok na finanční kompenzaci je jen za neuskutečněné lety. Pokud například cestující do Bruselu odletěl, ale neměl se už jak vrátit, má nárok na proplacení pouze zpátečního letu, dodal Trejbal.

Autobusový dopravce Student Agency, který provozuje denně spojení Praha - Brusel - Londýn a zpět, bude zastavovat na náhradní autobusové zastávce poblíž Bruselu, protože bruselské nádraží je zavřené. Opatření se v úterý týká dvou spojů.

„Klientům, kteří dnes odpoledne mají cestovat do anebo z Bruselu, nabízíme možnost stornování nebo přerezervování jízdenky zdarma," sdělila mluvčí Student Agency Radka Šťávová. Cestujících z a do Londýna se omezení netýkají. V případě letenek, které Student Agency prodává, se bude firma držet pokynů aerolinek a letiště.

Ministr vnitra: Česku útok nehrozí. Bezpečnostní složky jsou přesto v pohotovosti. PreventivněČeské republice teroristický útok nehrozí. Uvedl to ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na svém twitterovém profilu. Bezpečnostní složky státu jsou přesto v plné pohotovosti. Podle Chovance z preventivních důvodů. Zda-li bude vyhlášen zvýšený stupeň bezpečnostní hrozby bude zřejmé až v po poledni po jednání premiéra s ministrem a zástupci tajných služeb.

„V Bruselu se jedanlo o koordinovaný útok většího rozsahu. Proto jsme zavedli opatření na českých letištích s mezinrodním provozem, v bezprostřední blízkosti konkrétních budov, především zastupitelských úřadů konkrétních států a také v pražském metru. Nevylučuji, že opatření se budou zpřísňovat. Například v podobě zavedení kontrol na hranicích. Zatím ale není žádný důvod vyhlašovat nejvyšší stupeň ohrožení," sdělil Chovanec.

„V pražském metru momentálně hlídkují desítky policistů navíc. Včetně specialistů na vyhledávání a zneškodnění výbušnin. Jedná se o preventivní opatření," zdůraznil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. „Momentálně nemáme informace o tom, že by bylo nutné uzavírat některé stanice metra," dodal.

Čtěte také: Po útoku v Paříži hlídá zdroje vody bezpečnostní agentura