Speciální policejní tým Without Broders zlikvidoval během šesti dnů organizovanou šestičlennou skupinu lupičů bankomatů. Akci policisté spustili 9. prosince. Zločinci působili prakticky na celém území republiky s výjimkou Karlovarského kraje. Kradli v Praze, Středočeském, Severočeském, Východočeském, Severomoravském a Jihomoravském kraji. Na dopadení lupičů se podíleli kriminalisté z Prahy 3, Brna, Olomouce a Mladé Boleslavi.

Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké se zatím gangu podařilo prokázat krádež devětatřiceti bankomatů. Z jejich útrob pak lupiči vypáčili sedmdesát milionů korun.

„Nejčastěji si vybírali bankomaty v nákupních centrech, peněžních ústavech v menších městech a to bez ohledu na to, jestli byly objekty technicky zabezpečené nebo hlídané ostrahou. U objektu prorazili vstupní dveře a dovnitř vjeli osobním autem. Bankomaty z ukotvení vytrhávali lanem nebo vyražením z ukotvení. Bankomat naložili do auta a z místa trestného činu zmizeli během 2 až 3 minut,“ uvedla Kopecká.

„V případě pronásledování nezastavovali a záměrně do nás najížděli“ doplnil zástupce vedoucího týmu Without Borders Václav Staněk a dodal: „zjistili jsme, že při krádeži byli pachatelé proti nám ozbrojeni samopaly a dýmovnicemi.“ V případě, že se policie dostala při pronásledování hodně blízko, zloději vyhazovali z auta kovové ježky.

Do současné doby policisté obvinili pět mužů z trestného činu krádeže a poškozování cizí věci ve formě spolupachatelství. Jeden z lupičů je stíhán jako zvlášť nebezpečný recidivista. Muži byli zatím obviněni z krádeží pěti bankomatů. Jednalo se o případy z Prahy – Letňan, Neratovic, Mladé Boleslavi, Přerova a Velkého Týnce. Škoda, kterou při svých krádežích způsobili, dosáhla téměř 11 milionů korun.

„Jedná se o nebezpečné recidivisty, jeden z nich byl už desetkrát soudně trestán. Jeden z obviněných mužů si ještě neodpykal trest za jiné skutky a už je stíhán pro další“ uvedl vyšetřovatel Radek Fischer. Objasnění případů bylo velmi složité, protože po činu na místě nezůstávali téměř žádné stopy. tři muži jsou stíháni vazebně a jeden je vyšetřován na svobodě. Do celé party chybí dva, kteří jsou prozatím na útěku.

V případě uznání viny hrozí obviněným trest odnětí svobody v rozsahu 5 – 12 let. V případě zvlášť nebezpečného recidivisty ukládá soud trest v horní polovině trestní sazby.