Ta se ale nakonec k akci nedostala; právě v době jejího příjezdu museli situaci řešit policisté, kteří už byli na místě: příslušníci pohotovostní motorizované jednotky a speciální pořádkové jednotky. Podařilo se - a nikomu se nic nestalo. Muži z pořádkové jednotky zasáhli paralyzérem, načež došlo na hmaty a chvaty v podání péjáků.

Oznámení o pistolníkovi, který zbraní ohrožuje lidi v nemocnici, dostali policisté krátce před desátou hodinou. Šlo o muže, který do areálu nemocnice přijel autem, v němž policisté později našli láhve od alkoholu. To jen potvrdilo jejich předchozí zjištění, že dotyčný byl notně opilý. A v tomto stavu chtěl skoncovat se životem přímo ve špitále. Tvrdil, že se přišel zastřelit a orgány z svého těla chce věnovat k transplantacím, tlumočila pistolníkova slova mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Ozbrojený návštěvník nepřišel hledat pomoc, ale přesto se dobýval do vstupní haly Emergency. Tak dlouho klepal na vjezd pro sanitky, až mu zaměstnanci otevřeli - a on se vetřel dovnitř. Záhy se ukázalo, že budou problémy. Pro pacienty nicméně návštěvník nepředstavoval vážnou hrozbu. Ano, zpočátku mával zbraní - po většinu času ale držel hlaveň u své vlastní hlavy.

Zkušenosti ze zahraniční mise

Přilehlou čekárnu se podařilo vyklidit a do bezpečí dostat pacienty i zdravotnický personál. Dotyčný zůstal v hale urgentního příjmu s jediným lékařem. Doktor, který má zkušenosti i z působení v zahraniční misi, s ním rozmlouval - a snažil se ho uklidnit a vymluvit mu jeho úmysl. Podle informací Deníku bylo ale zřejmé, že odrazovat muže od jeho úmyslu přímo by asi nemělo valný efekt.

Zkušený zdravotník, který se umí postavit ke krizové situaci, tak muži mimo jiné vysvětloval, že vystřelit teď hned znamená jediné: čin nebude mít smysl; aby se nabízené orgány daly využít co nejlépe, je nejprve třeba provést sérii testů… „Ten doktor byl skvělý - a vůbec nemocnice zvládla perfektně celou situaci," řekl Deníku Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Když na místo dorazili policisté, lékař jim vyšel v ústrety a vysvětlil situaci. Za ozbrojeným mužem pak šli policisté sami. V té chvíli padla rána. Hlaveň sebevrahova revolveru naštěstí nemířila na nikoho z policistů. Ani na střelcovu hlavu. Kulka se zaryla do stropu.

Protože hrozilo, že by ozbrojený muž s těžko předvídatelným chováním mohl opustit vylidněný prostor a být hrozbou pro návštěvníky nemocnice i její personál, policisté šli do akce ještě dřív, než byli připraveni přivolaní příslušníci zásahové jednotky. Zákrok se obešel bez komplikací - byť k maléru nemuselo být daleko.

Dvakrát stačil promáčknout spoušť

Vypálit střelec chtěl - a jen díky tomu, že měl špatně nabito, rána nevyšla. Dvě komory v bubínku revolveru nechal muž prázdné - a právě dvakrát stačil promáčknout spoušť. Naprázdno; jen bubínek s náboji to posunulo do další pozice. Při dalším stisknutí kohoutku by už ale zbraň vystřelila. K třetímu pokusu o palmu však ozbrojenec nedostal příležitost. Ozvala se tedy jen dvě cvaknutí - a pak už následovalo žuchnutí zpacifikovaného muže na zem.

Údajný sebevrah, který je zatím podezřelý z nebezpečného vyhrožování, skončil v péči psychiatrů. Přímo v nemocnici, kde řádil, skončil na příslušném oddělení pod dohledem policistů. Kriminalisté I. obvodu pražské policie čekají, až se vyspí z opice; opravdu byl totiž v notně podroušeném stavu. Teprve až bude mít čistou hlavu, dojde na zjišťování, co ho k činu vedlo.

Byly to aktuální nápad v opilosti? Či třeba problémy rodinné, finanční, zdravotní? Nebo se na těžko pochopitelném činu podepsal psychický stav pacienta? Teprve po zodpovězení podobných otázek, kdy co říci budou mít i psychiatři, bude zřejmě jasněji o dalším postupu.