„Obecně se soudí, že tito lidé disponují volnými, a pravděpodobně nezákonně nabytými prostředky v řádech miliard korun a investice do nemovitostí je ideálním nástrojem, jak tyto prostředky legalizovat, respektive investovat," uvedl ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Policie prý roli Rittiga, Janouška a Hrdličky v kauze prověřuje.

Hrdlička s Janouškem údajně podle CNI poskytli svým prostředníkům peníze na nákup některých restituovaných pozemků, Rittig prý využil svých kontaktů na ve vedení Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Restituenti, kterým právě SPÚ vyšel vstříc, pak nově získané pozemky okamžitě pod cenou prodali firmám s nejasnými majiteli.

Detektivové pozemky zablokovali, protože je považují za výnos z trestné činnosti. Podle dokumentu, který zveřejnilo Vrchní státní zastupitelství, úředníci Pozemkového fondu, který předcházel SPÚ, „úmyslně vydávali zmanipulovaná rozhodnutí o uznání restitučních nároků".

Policie se podle CNI zabývá i možností, že se část pozemků dostala k lidem z okolí bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka.