Zatím nejen není známo, oč přesně v kauze jde, ale ani kolik lidí má do ní být zapleteno. Jisté je pouze to, že jedním z vyšetřovaných by měl být soudce Ondřej Havlín. Jméno soudce, který už v minulosti čelil kárné žalobě za neoprávněnou manipulaci se spisem k případu řešeného jeho kolegyní, se objevilo v tiskovém prohlášení na webových stránkách obvodního soudu. „Policejním orgánům je poskytována maximální pomoc a součinnost za účelem zajištění důkazního materiálu," stojí dále v tomto textu, ujišťujícího jménem vedení soudu o spolupráci s orgány činnými v přípravném řízení trestním. To by zřejmě mohlo znamenat, že stíhání soudce je spojeno s jeho činností přímo v budově soudu.

Zmiňovaný soudce by v krátké době měl přijít o talár. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová v pátek sdělila, že ministr Pavel Blažek neprodleně zahájí řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. „Nic víc mu zákon neumožňuje," konstatovala Čechová.

Nahlížel do spisu, naléhal na kolegyni

Dosud známá kauza soudce Ondřeje Havlína souvislí s případem Jana Harangozzy, patřícího k okruhu lidí kolem konkursního správce Jiřího Berky. Loni v květnu Nejvyšší správní soud potrestal Havlína půlročním snížením platu o desetinu za to, že se pokoušel ovlivňovat kolegyni, která Harangozzův případ řešila. On se však bránil tím, že sice do spisu nahlížel, což však není zakázané – a u složitých případů je přece běžné, že o nich soudci navzájem debatují. Podle kárného senátu ovšem „diskutoval" víc, než bylo zdrávo – měl se kolegyni pokoušet přimět, aby vyslechla svědka, který zpochybní obžalobu. Tvrzení ministerstva spravedlnosti, že do cizího spisu Havlín nejenom nahlížel, ale také v něm prováděl změny, se nicméně u kárného senátu neprokázalo.