Nyní mají jasno: pachatel nepracuje sám a nešlo o ojedinělý skutek. Rovněž rejstřík podvodnických triků je bohatší. Řadí se k němu i podvodně vylákané půjčky, za které pachatelé ručí cizím bytem. Skuteční vlastníci se o všem dozvědí až ve chvíli, kdy na jejich dveře zaklepe exekutor!

Padělané dokumenty

Všechny případy mají jedno společné. Pachatelé – podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů se jich na těchto činech podílí pět – si pořizují falešné dokumenty. S nimi se pak vydávají za majitele bytů, které jim ale ve skutečnosti nepatří, a snaží se nezákonně získat peníze. Což se jim pohříchu daří. Způsobenou škodu již kriminalisté vyčíslili na deset milionů korun – přičemž zdaleka nemusí jít o konečné číslo.

Podvod s cizím bytem

Čin, který odstartoval vyšetřování, se odehrál na konci března. Pachatel, jehož skutečná totožnost dosud není známá, si pronajal byt o velikosti 3+1 na Černém Mostě. Nikoli však proto, aby tam sám bydlel. Zřejmě od počátku připravoval zločin. Obstaral si velmi zdařile padělané doklady, což mu umožnila vydávat se za vlastníka bytu – a v notářské kanceláři v Praze 5 uzavřel smlouvu o prodeji nemovitosti. Skutečný majitel se o všem dověděl až ve chvíli, kdy mu přišel výpis katastru nemovitostí. Zůstal šokován.

Také čtyřiačtyřicetiletá cizinka, která byt koupila, byla silně rozladěna. A to si předtím pochvalovala, jakou výhodnou nabídku prostřednictvím inzerátu objevila! Kdo by odolal: skutečně pěkné obydlí v hodnotě 2,5 milionu korun získala za cenu víc než dobrou – pachatel se spokojil s částkou 1,2 milionu korun.

Třebaže při předávání části peněz zachytily podobu pachatele kamery v bankovní pobočce a kriminalistům se v létě, kdy případ začali vyšetřovat, podařilo záznam získat, podvodníka se dosud odhalit nepodařilo, třebaže se již v září obrátila policie na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání. Nyní už ale policejní detektivové vědí, že nehledají pouze jediného podvodníka. Podle jejich zjištění je tento muž součástí pětičlenného gangu, který se na zločiny obdobného charakteru specializuje.

Nesplácené půjčky

Podvodů s byty má skupina, po jejíchž členech zatím kriminalisté pátrají, na svědomí několik. „Po celé Praze,“ upřesnil člen vyšetřovacího týmu, podle jehož slov se během prošetřování prvního případu podařilo odhalit souvislost s dalšími činy.

Podvodné prodeje ale podle vyšetřovatelů nejsou jedinou fintou, jíž se gang snaží nezákonně přijít k penězům. Balamutí banky – avšak oběťmi, které pak čekají nemalé problémy, jsou i nic netušící majitelé nemovitostí.

Finta je i v tomto případě poměrně prostá. Opět stačí falzifikáty dokladů vystavené na jméno majitele vyhlédnutého bytu, okořeněné notnou dávkou drzosti. S padělanými dokumenty pachatelé navštíví pobočku některé z bank v hlavním městě a uzavřou smlouvu o půjčce. Dosud žádali částky kolem jednoho a čtvrt milionu korun. Jako zástava slouží byt, jehož majitele v té chvíli nemá ani tušení, že se nad ním vznáší stín něčeho nekalého. O všem se dozvídá až ve chvíli, kdy přijde exekuce na nemovitost z důvodu neplacení úvěru.

Za podvod do vazby

Řádění vykuků, kteří se bezpracně snaží přijít k vysokým částkám, není v metropoli neobvyklé. V závěru minulém týdne se kriminalistům podařilo odhalit jinou organizovanou skupinu, která užívala podobnou fintu: žádala o půjčku vybavena falešnými doklady. I v tomto případě, kdy se jednalo o pokus získat milion korun, použili gauneři jako záruku cizí byt, jehož majitel neměl o ničem ani tušení. Trojice podezřelých mužů, kteří mají podle vyšetřovatelů tento čin na svědomí, již byla zadržena a vyslechla obvinění z trestného činu podvodu. Všichni podezřelí se nyní od kategorie bytů přesunuli poněkud jinam – jejich světem se staly cely. Na chvíli, kdy budou muset své počínání vysvětlovat u soudu, totiž čekají ve vazební věznici.

Čtěte také: Hledá se podvodník, jenž prodal cizí byt

Pražští policisté upozorňují na podvodníky, kteří se vydávají za vlastníky cizích bytů
Pražští policisté upozorňují na podvodníky, kteří se vydávají za vlastníky cizích bytů
Pražští policisté upozorňují na podvodníky, kteří se vydávají za vlastníky cizích bytů
Pražští policisté upozorňují na podvodníky, kteří se vydávají za vlastníky cizích bytů
Pražští policisté upozorňují na podvodníky, kteří se vydávají za vlastníky cizích bytů