Nyní policejní detektivové spoléhají na pomoc všímavých občanů opět. V souvislosti s loupežemi, spáchanými nebývalou mírou brutality, pátrají po 45letém Janu Novákovi z Prahy. Ve středu odpoledne to připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.Nebezpečný pachatel

Kriminalisté IV. pražského obvodu už prý hledaného znají - nemají ale ponětí, kde se dotyčný aktuálně zdržuje. A právě poznatky k jeho pobytu by rádi získali od všímavých svědků, kteří se ozvou na linku 158.

Hledaný brutální násilník Jan Novák.„Jedná se o osobu bez jakéhokoliv zázemí, tedy bez trvalého bydliště, financí, ale i přátel a kamarádů. Vlastně nemá co ztratit, krom své svobody, a o to víc je nebezpečný. Absence zázemí je také důvodem, proč hledaný v tuto chvíli vlastně může být na kterémkoliv místě naší republiky. Navíc kriminalisté zjistili, že má velice úzké vazby do Itálie a Velké Británie," připomněl Hulan.

„Kriminalisté na základě konkrétních zjištění vnímají hledaného jako velice brutálního a agresivního člověka bez jakýchkoliv zábran, který by mohl za určitých okolností dokonce i zabít, upozornil s tím, že jakékoli informace k pobytu hledaného jsou vítány na lince 158 - je ale třeba důrazně varovat, aby se kdokoli nesnažil na vlastní pěst podnikat cokoli dalšího. Jedná se o opravdu velice agresivního pachatele," zopakoval Hulan.

Zmlácené ženy

Za pravdu mu dávají i informace o skutcích z 25. února, z jejichž spáchání je hledaný muž podezřelý. Série útoků začala osudného dne odpoledne ve večerce ve Štúrově ulici, kam pachatel zprvu přišel jako běžný zákazník nakupující alkohol. Jakmile ale vietnamský prodavač otevřel pokladnu, napadl ho údery pěstí a sápal se po penězích. Nakonec ale utekl bez koruny. Zřejmě se zalekl, když se napadenému cizinci podařilo utéct ven, kde začal volat o pomoc.

Už o tři čtvrtě hodiny později ale útočník udeřil znovu. V nedaleké čínské restauraci, kde napadl servírku z Vietnamu. Dvaačtyřicetiletou ženu doslova zmlátil, přičemž jí vyrazil několik zubů. Z pokladny si pak odnesl 45 tisíc korun a utekl. Se ženou neměl slitování ani před sedmou večer, kdy udeřil do třetice v Libušské ulici. A napadení 38leté cizinky, kterou pachatel chvíli před útokem sledoval, bylo také neskutečně brutální.

„Poškozenou muž nejprve uchopil zezadu kolem krku a srazil ji na zem. Tam napadenou popadl za hlavu, kterou jí několikrát praštil o chodník. Poté začal lomcovat a házet celým jejím tělem zprava doleva, mlátit jí hlava nehlava pěstí a kopat do ní," přiblížil Hulan útok, který podle záznamu bezpečnostních kamer netrval ani minutu - napadená to prý ale musela vnímat jako celou věčnost. V tomto případě získal kořist za 15 tisíc korun. Zmocnil se kabelky, v níž žena měla dva mobilní telefony a peněženku s několika tisíci korun.

Loupil už dříve

Kvůli loupežným přepadením spáchaným se zbraní v ruce už byl hledaný muž zadržen před osmi lety. Tehdy měl na svědomí šest loupeží na benzinkách a v hernách po celé Praze. Dostal za ně 7,5 roku vězení - a po odsezených šesti letech byl propuštěn na podmínku. Nyní může být ve hře odnětí svobody až na deset let.

Čtěte také: Nejprve zákazník, potom lupič, co brutálně útočil na asijské občany