Podezřelým byl podle trestního oznámení státní tajemník ministerstva zemědělství Jiří Bakalík, který údajně Maradovou vybral, ačkoli nesplnila zákonem stanovenou délku praxe.

Maradová nechtěla rozhodnutí komentovat

Lelek uvedl, že policie nezahájila úkony trestního řízení ani nevedla prověřování věci, protože neshledala podezření pro spáchání trestného činu. „Státní zástupce postup policejního orgánu akceptoval, neshledal důvody k vydání pokynu k zahájení úkonů trestního řízení," doplnil Lelek.

Maradová policejní rozhodnutí nechtěla komentovat, protože se jí přímo trestní oznámení netýkalo. „Tento závěr vyšetřování jsem očekával, protože jsem si byl jist, že jsem zákon při jmenování paní Svatavy Maradové do čela Státního pozemkového úřadu neporušil. Ostatně potvrdilo to i dřívější jasné stanovisko mého nadřízeného, tedy náměstka pro státní službu Josefa Postráneckého, že jmenování bylo v souladu se služebním zákonem," řekl Bakalík. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že jmenování Maradové bylo v souladu se služebním zákonem.

Maradová se stala ředitelkou SPÚ v roce 2014

Podle zákona o státní službě by měl uchazeč o místo v čele služebního úřadu mít aspoň čtyřletou praxi ve správním úřadu, instituci Evropské unie, mezinárodní organizaci, regionální radě nebo jako uvolněný člen zastupitelstva kraje nebo obce s rozšířenou působností.

Maradová se stala ředitelkou SPÚ v červnu 2014 poté, co byla dva měsíce na úřadu náměstkyní. Předtím pracovala podle svého životopisu na webu SPÚ mezi lety 1999 a 2013 v soukromé firmě Geocart CZ.

Čtěte také: Jurečka: Úředníci odcházejí z SPÚ, církevní restituce se blíží ke konci