Toto v textu obvinění, předaném v úterý deseti pražským radním a pěti magistrátním úředníkům, tvrdí policejní vyšetřovatel. Naráží i na absenci zadání oponentního posudku, což je v rozporu s usnesením rady hlavního města z prosince 2011. Toto usnesení zakládá povinnost zadat oponentní posudek u všech zakázek magistrátního odboru informatiky s predikovanou cenou, přesahující dva miliony korun. Zpochybňuje rovněž tvrzení radních, že společnost Haguess, jakožto výhradní držitel licence „vinou špatných smluv, uzavřených předchozím vedením radnice už v roce 2006, jako jediná může vykonávat údržbu a úpravy software pro opencard."

Související: Historický okamžik: takřka celé vedení Prahy stíháno policií

Vyšetřovatel uvádí, že v licenční smlouvě, sjednané 6. listopadu 2006, Haguess na základě znění zákona o právu autorském, přistoupil na omezení svých licenčních práv. Praha tedy slovy vyšetřovatele mohla nabídnout správu a užívání softwaru Servisního kartového centra třetí osobě (firmě), způsobilé ke kvalitnímu provozu centra.

Mohla miliarda „vylétnout oknem?"

Společnost Haguess měla podle radních na poslední chvíli zajistit softwarovou podporu Servisního kartového centra, bez níž by nebylo možno prodloužit platnost tří set tisíc opencard.

„Museli bychom přejít zpět na papírové kupony pro cestování v hromadné dopravě a předchozí investice do projektu ve výši 1,25 miliardy korun, za kterou stojí minulé vedení magistrátu, by byla zmařena. Zabránili jsme tím škodě značného rozsahu," trvá na svém jedna z obviněných, radní pro informatiku Eva Vorlíčková (TOP 09). Ona i její kolegové z rady se opírají o expertní posudek nejmenované externí advokátní kanceláře, podle něhož jednali při uzavírání smlouvy s Haguess podle litery zákona o veřejných zakázkách.

Možné zvýšení ceny, odhadnuté v roce 2006 si vysvětlují mimo jiné enormním nárůstem počtu uživatelů opencard (dnes asi 1,1 milionu z původních několika desítek tisíc) i rozšířením služeb opencard pro Pražany. Vorlíčková navíc již dříve upozornila, že se jí s Haguess podařilo vyjednat snížení ceny o více než deset procent u základní softwarové podpory a o pět procent u nadstavbové podpory v rámci Servisního kartového centra.

Kdo podal trestní oznámení?

To a mnohem více mohlo být údajně motivem trestního oznámení, podaného na jaře 2012 neznámým oznamovatelem, jehož obsah se v základních bodech shoduje se zněním úterního obvinění. „Asi ho podal někdo, komu jsme sáhli na kšeft, možná někdo, kdo by si přál pád současné magistrátní koalice ODS a TOP 09 a návrat starých odstavených struktur. Ty smlouvy byly od počátku nastaveny špatně a v rozporu s platnými zákony. Je paradox, že dosud nejsou stíháni ti, kteří za to nesli opravdovou odpovědnost. Haguess je díky nim dosud v postavení, kdy si může diktovat podmínky i cenu služeb," poznamenal pro Deník nejmenovaný, vysoce postavený pražský politik.

„Je podivné, že když jsme sáhli do kšeftů, které se na magistrátu děly dříve a řešíme je, tak jsme za to dnes ocejchováni obviněním a ti, kteří to způsobili, se nám vysmívají," sdělil už v úterý první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) s poukazem na fakt, že licenční smlouvy s Haguess vznikaly v roce 2006, tedy za éry minulého vedení Prahy. Za zřejmé „přešlapy" z té doby jsou však dosud stíháni jen řadoví a málo významní magistrátní úředníci.

Vadily někomu úspory stamilionů?

Toho, že zřejmě někomu „šlápla na kuří oko" si je vědoma i radní Vorlíčková, když před nedávnem poznamenala, že cítí tlak, za kterým prý mohou stát někteří lidé, spojení s bývalým vedením města. „Ukončila jsem například nefunkční projekt Bezdrátová Praha a celkově se mi na IT zakázkách podařilo ušetřit šest set milionů korun," vysvětlila Vorlíčková.

Pražští radní prý hodlají pominout zbytečné politizování této kauzy, které se od úterka rozjelo i na celostátní úrovni. Tahanice mezi ČSSD, která vyzývá radní i primátora k rezignaci, TOP 09, která varuje před kriminalizací politiky a ODS, která sociální demokraty v pražském zastupitelstvu nabádá, aby si raději zametli před vlastním prahem, chtějí ukončit věcným řešením celého problému. Zatímco primátor Svoboda už v úterý večer jasně deklaroval, že pražská koalice není ohrožena a že radní, včetně jeho samotného rozhodně neuvažují o rezignaci, Vorlíčková nastínila, že do měsíce předloží pražské radě materiál, který by městu umožnil, vyvázat se ze smluvních vztahů se společností Haguess.

Vedení Prahy však zároveň bude muset prokázat, že jednalo v dobré víře ve snaze odvrátit víc než miliardovou škodu, která Praze údajně mohla vzniknout v případě nemožnosti prodloužit platnost tří set tisíc opencard.