Senioři prý v domě žili v mizerných hygienických podmínkách, kriminalisté prověřují také podezřelé úmrtí. Soud poslal obviněné do vazby, řekla ve čtvrtek novinářům kriminalistka Martina Mrňáková. Soud ženu už v minulosti trestal za podvody na seniorech.

Na případ upozornil kamarád čtyřiaosmdesátileté seniorky trpící lehkou demencí, který za ní pravidelně docházel a zjistil, že dostává upomínky, protože jí z účtu neodcházely platby. Poté přišel na to, že její účet se zhruba milionem korun byl zrušen. Po trestním oznámení policie zjistila, že ředitelka domova sedmatřicetiletá Petra Brožová odvezla seniorku krátce po jejím příchodu do zařízení do banky a nechala peníze převést na účet svého bývalého přítele, šestadvacetiletého Jiřího Kunčara.

Policisté Brožovou, která je podle policie organizátorka trestné činnosti, a Kunčara jako spolupachatele zadržela koncem června a v srpnu. Oba pak poslal soud do vazby. Milion korun se nepodařilo dohledat, peníze byly odčerpané převážně platební kartou.

„Domov se navenek tvářil jako domov důchodců, ve skutečnosti byl provozován na základě oprávnění k provozu ubytovacích služeb," dodala vyšetřovatelka. Je to podle ní „rodinný podnik", protože tam pracují převážně příbuzní Brožové, kteří zajišťují provoz i nadále. Zařízení funguje od roku 2012 a je v něm zhruba 20 míst. Kolik seniorů domovem od té doby prošlo, není podle policie zatím zřejmé. Vedení si klienty tipovalo údajně v nemocnicích, u lékařů, měli i webové stránky a letáky.

Obec podle starosty Šestajovic Romana Hrdlice zaznamenala na chod domova řadu stížností a posílala úřadům podněty k prošetření. V budově se například netopilo nebo netekla voda, protože za to provozovatelé přestali platit. „Po několikáté výzvě jsme zavřeli vodu, a oni přišli až po třech dnech. Takže voda tam tři dny netekla. Ti lidé byli jako rukojmí," řekl Hrdlic. Podobné to podle něj bylo s vytápěním. "Tam se třeba netopilo čtyři dny. Volala mi nějaká paní a říkala mi, že tam má sestru, která jí brečí do telefonu," dodal.

Podle místostarosty Tomáše Dvořáka si lidé stěžovali i na to, jak personál se seniory zachází. „Občas byly stížnosti od sousedů, že se k těm lidem nechovají hezky, ale to nebylo nijak podložené," podotkl. Potíž je podle něj v tom, že jde o soukromé ubytovací zařízení, které nefunguje jako poskytovatel sociálních služeb. „Tím jsou v podstatě dobře kryti," dodal Dvořák.

Policie má podezření, že na Kunčarův účet chodily důchody některých seniorů. Zatím ale prý nelze prokázat, zda byly součástí trestné činnosti, protože mohly sloužit na provoz.

Krajská policie podle Mrňákové prověřuje také podezřelé úmrtí v domově. Další vyšetřovali již v minulosti, neprokázalo se ale cizí zavinění.

Špatné zacházení i hygienické podmínky

Kontrola Kanceláře veřejného ochránce práv zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity. V domově jsou také špatné hygienické podmínky. Někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom ale bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky.

Policisté také zjistili, že Brožová byla za podvod na seniorech už dříve trestaná. Společně s její sestrou ji odsoudil v letech 2011 a 2012 soud v Kolíně. „Vydávaly se za zaměstnankyně energetické společnosti a pod záminkou nedoplatku odcizily v nestřežený okamžik důvěřivým seniorům životní úspory z bytu," uvedla mluvčí policie Jana Rösslerová. Kriminalisté mají u Brožové další podezření a nevylučují rozšíření trestního stíhání. Za podvody je v podmínce do roku 2017. Její expřítel záznam v rejstříku trestů nemá.

Policie případ dále vyšetřuje a hledá příbuzné seniorů, kteří se mohli stát obětí podvodu. Podle Rösslerové je zřejmé, že se nepodaří sehnat všechny záznamy klientů, v písemnostech je prý značný nepořádek. Detektivové žádají veřejnost o pomoc a po dohodě se státním zástupcem zveřejnili na webu fotky obviněné dvojice, které hrozí za podvody až osmileté vězení.

Protože domov není registrovanou sociální službou, kontrolu u údajných sociálních služeb by měl provádět živnostenský úřad a úřad práce kvůli kontrole využívání příspěvku na péči. Středočeský krajský úřad může kontrolovat registrované sociální služby, ale podle dostupných informací 12. srpna na podnět policie provedl kraj na místě šetření.

Zástupci domova sdělili, že se jedná o ubytovnu a senioři mají možnost dovážení jídla. Zástupci kraje měli vedení domova doporučit požádání o registraci a na místě údajně neshledali žádné porušování osobních práv ubytovaných. Dokumenty pro případnou registraci nechali zástupci kraje v Šestajovicích. V případě registrace by pak mohli dohlížet na poskytované služby.