Páteční tisková zpráva pražské policie by s trochou nadsázky mohla být vnímána jako jedna kapitola z příběhů jihoamerické narkomafie. Oba zmínění muži si za výnosy z prodeje drog kupovali drahá vozidla, šperky, značkové oblečení a jezdili na luxusní zahraniční dovolené. V „kanceláři“ skladovali a následně připravovali drogy k prodeji menším distributorům.

Jenže detektivové z krajského ředitelství policie zhruba rok pracovali na tom, aby jejich omamný sen o nelegálním bohatsví skončil. Když si zásahová jednotka došla do jejich dvou sousedících bytů, pachatelé se bránili a – slovy policejní mluvčí Evy Kropáčové – „kladli aktivní odpor“.

„Kriminalisté při domovní prohlídce v bytech a ve společně pronajatých prostorech nalezli a zajistili 4,5 kg pervitinu, 300 g kokainu, přibližně 20 kg tablet soužící k výrobě pervitinu. Dále zajistili krátké střelné zbraně, přibližně jeden milion korun, lis na zpracování drog, prostředky pro jejich vážení, dělení a jejich další úpravu, počítače, mobilní telefony a další věci. Prodejem těchto drog a výrobou drog ze zajištěných tablet by muži mohli vydělat přibližně až deset milionů korun,“ vypočítala Kropáčová.

Policie spolupracovala se Slováky

Mluvčí dodala, že další dvě osoby byly zadrženy po předchozích předávkách drog, a pochválila rovněž spolupráci se slovenskou policií: „Došlo k výměně důležitých informací o osobách, které se na uvedené trestné činnosti podílely a podařilo se zmapovat distribuci drog i do zahraničí.“

Policisté čtveřici mužů obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě odsouzení jim tak hrozí trest odnětí svobody v délce od až dvanácti let. Trestní zákoník pamatuje v tomto případě také na propadnutí majetku.