A zvláště ne takový útok, jaký šetří již třetím týdnem policisté III. obvodu pražské policie. Pátrají po partičce mladíků, která v metru napadla pracovníky bezpečnostní agentury.

Stalo se to ve vestibulu stanice Letňany ve čtvrtek 7. ledna kolem deváté večer poté, co strážný napomenul mladíka, který se na nástupišti zaplněném lidmi choval nevhodně, připomněl v sobotu Jan Daněk z ředitelství pražské policie. „Vyzval ho, aby přestal močit do odpadkového koše na nástupišti," upřesnil policista, co se v metru odehrálo.

Reakcí se stalo brutální napadení: mladý muž nechávající volný průchod fyziologickému pochodu, který si moderní doba navykla vykazovat do uzavřených (a nezřídka i placených) prostor, na člena ochranky zaútočil; začal ho mlátit pěstí do obličeje. Na pomoc kolegovi přišel další pracovník ostrahy – ovšem zapojili se také další dva muži, kteří předtím přijeli metrem společně s agresorem (a zjevně všichni patřili k sobě).

Pravděpodobně byli opilí

„Napadení přihlížel i mladý pár, který se s mladíky pravděpodobně také znal, protože po napadení všichni společně odjeli autobusem číslo 195 směrem na Čakovice," poznamenal Daněk. Kdo ví; posledně zmiňovaný dvojice by se možná do konfliktu také zapojila – měla ovšem dost co dělat sama se sebou. Záznamy z kamer sledujících dění v metru totiž ukázaly, že dvojice se nejistě potácela, a dokonce se v jednu chvíli svalila na zem. Je tedy pravděpodobné, že měla notně upito.

Kamerové záběry policisté v sobotu zveřejnili a současně se obrátili na veřejnost s žádostí o pátrání po velmi detailně zachycených mladících. Video ukazuje, že jeden z podezřelých utíkajících z místa incidentu se nezdráhal uštědřit políček dívce sedící na lavičce, která se do události nijak nezapojila – jen obrátila svůj pohled do míst, odkud přicházel rozruch.

„V případě, že někoho ze skupiny poznáváte, kontaktujte linku 158. Policisté by ocenili i svědectví mladého páru, který byl napadení přítomen – a agresory pravděpodobně znal," připomněl Daněk. Pokud podezřelí skončí před soudem, v případě uznání viny by za výtržnictví mohly padnout až dvouleté tresty.