„Kriminalisté v minulých dnech zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku od 18 do 21 let pro trestné činy ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. V tuto chvíli je tedy případ ve fázi vyšetřování,“ sděli Pražskému deníku mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Citron vymačkaný na hlavu

K incidentu došlo v tramvaji číslo šest a to mezi zastávkami I.P. Pavlova a Bohemians. Šestatřicetiletý muž cestoval na schůzku s kamarádem a seděl v přední části vozu. "Na I. P. Pavlova přistoupilo asi dvacet mladých mužů, kteří na mě okamžitě začali řvát, že jsem černá huba a špinavej negr. Taky křičeli, že bych se měl vrátit do Afriky a že černoši a Židi by měli jít do plynu," uvedl tehdy napadený muž. Nikdo ze spolucestujících se ho přitom nezastal.

Někteří z agresorů házeli po muži citron a jeden z útočníků mu vymačkal citron na hlavu. Po chvíli na muže zaútočili pěstí. Na zastávce u stadionu Bohemians muži vystoupili. "Chtěl jsem zavolat policii a sanitku, ale měl jsem vybitý telefon. Když se tramvaj znovu rozjela, zmáčkl jsem tlačítko nouzového zastavení. Řidička se divila, ale musela vidět, že mě napadli. Když jsem ji požádal, aby zavolala policii a sanitku, zeptala se proč," řekl napadený muž.

Afričan utrpěl pohmožděniny a musel vyhledat lékařské ošetření. Přímo v nemocnici si jej vyzvedli policisté, kteří mu na oddělení ukázali fotografie z tribuny olomouckých fanoušků, zda na nich nepozná útočníky. Poznal jich asi sedm a policisté je zadrželi ještě v průběhu zápasu. Obvinění si vyslechli tři z nich.