Téměř 34 milionů korun. To je součet hodnoty kořisti odnesené lupiči při přepadení pěti obchodů s klenoty a hodinkami v centru metropole, u nichž jsou detektivové z oddělení loupeží přesvědčeni, že znají pachatele. Desítka podezřelých sedí v české vazbě; v případě odsouzení mohou být ve hře až 15leté tresty. Další se nacházejí za mřížemi v cizině, především v Německu; o třech mužích mají pražští kriminalisté potvrzeno, že jsou na území Ruska.

Čtěte také: Lupiči praštili prodavačku a odnesli klenoty za miliony

V pondělí to připomněl šéf vyšetřovacího týmu Jiří Zábrodský, podle jehož slov nejde o překvapivá fakta: skutky měli podle jeho slov na svědomí pachatelé, kteří se pohybují po celé Evropě; v jenom případě dokonce vedly stopy až na Filipíny. Na objasnění případů kriminalisté spolupracovali s kolegy z deseti zemí.

Loupeže mají na svědomí Pink Panthers

Loupež s téměř 17milionovou škodou, kterou kriminalisté řešili již od 21. 12. 2012, má podle detektivů na svědomí „balkánská" organizace Pink Panthers.

Tři její „pěšáci", podle kriminalistů Srbové ve věku od 28 do 36 let ozbrojení pistolemi, si z prodejny v Široké ulici odnesli hodinky, náramky, náhrdelníky a náušnice. „Dva jsou nyní za mřížemi v Německu, na třetího je vydaný mezinárodní zatykač," konstatoval Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie.

Třetí odhalenou partou je dvojice Lotyšů 

Ruskojazyčná skupina označovaná Vyborg má podle kriminalistů na svědomí loupeže z 19. 5. 2014, kdy byly v Pařížské ulici kořistí hodinky za téměř tři miliony korun, a z letošního 23. února, kdy si pachatelé odnesli z Dušní ulice hodiny za 13,5 milionu. Podle kriminalistů jde o dílo větší skupiny osob ve věku od 23 do 40 let z Ruska, Kazachstánu a Lotyšska – přičemž dva z podezřelých se podíleli na obou loupežích.

Třetí odhalenou partou je dvojice Lotyšů, kteří nemají spadat pod žádnou mezinárodně organizovanou skupinu. Muži ve věku 31 a 36 let prý v Praze udeřili dvakrát během jediného dne. Vlastně během hodiny. Loni 4. listopadu loupili v ulicích Spálená a Jablonecká; získali šperky za necelý milion. „Na základě evropského zatýkacího rozkazu byli zadrženi v Estonsku," poznamenal Hulan.

Loupí jen dělníciMezinárodní skupiny zaměřující se na loupeže v luxusních zlatnictvích, hodinářstvích a klenotnictvích mají podle kriminalistů jasně rozdělené úkoly. Jsou si přitom hodně podobné. Organizace Pink Panthers je řízena ze srbského Bělehradu, skupina Vyborg pro změnu z Ruska a Finska.
Šéfům v obou případech podléhá střední vrstva, která má na starost přípravu konkrétních zločinů: vyhlédnout místo přepadení a obstarat vše potřebné: zajistit ubytování pro přímé pachatele, pro něž mají kriminalisté označení „dělníci", opatřit zbraně, s nimiž lupiči půjdou na místo činu, připravit několik aut, která jsou ukradena na různých místech Evropy – a s falešnými poznávacími značkami čekají na svou chvíli v pronajatých garážích. Logistici Vyborgu většinou žijí v Německu, odkud vyjíždějí zařídit vše potřebné. Nejnižší vrstvu představují dělníci – ti, kteří se přímo vydávají loupit. Najímáni jsou na konkrétní akci. Dnes udeří v Praze, za čtvrt roku třeba v Madridu. „Panteři" je rekrutují z osob legálně žijících v zemích Evropské unie, což přispívá j jejich nenápadnosti, Vyborg dováží Lotyše, Rusy a Estonce. Jejich úkolem je provést čin přesně podle pokynů – a následně kořist odevzdat.

Loupežná přepadení spáchaná v metropoli a okolí od počátku roku do konce listopadu:

na území Prahy
Skutky Počet Objasněno Škoda Zajištěno
Loupeže 217 128 (59 %) 43 494 tisíc korun 494 tisíc korun
Bankovní loupeže 3 1 (33 %) 372 tisíc korun 0
ve Středočeském kraji
Skutky Počet Škoda Zajištěno
Loupeže 152 2065 tisíc korun 0
Bankovní loupeže 2 14 tisíc korun 0

POPISEK K VIDEU:Poslední velkou loupež, kdy se kořistí staly diamanty, náhrdelníky a další šperky za několik milionů korun, řeší pražští kriminalisté od čtvrtka minulého týdne. Tehdy se před desátou hodinou objevili v prodejně v Dlouhé ulici v centru metropole dva velmi slušně oblečení muži hovořící anglicky a rusky (z nichž jeden přišel vybírat šperk již o den dříve). Vydávali se za zákazníky až do chvíle, kdy měli platit: v té chvíli srazili prodavačku za zem, spoutali ji a pobrali bohatou kořist. „V prošetřování případu jsme pokročili, ale potřebovali bychom vědět, kde byli hledaní muži ubytováni," uvedl včera šéf oddělení loupeží pražské kriminálky Jiří Zábrodský, jak by mohli pomoci všímaví občané, pokud se ozvou se svými postřehy na linku 158. Policejní detektivové nepochybují o tom, že muži s dioptrickými brýlemi jsou cizinci, kteří přijeli do Prahy s jediným cílem: takzvaně na otočku loupit. Zřejmě strávili jednu či dvě noci někde poblíž místa činu.