Tísňová linka v Praze přijme podle Vondráška denně více než 1200 telefonátů. Zhruba 300 z nich je akutních a je nutné na ně okamžitě reagovat. „Do nich spadá přibližně deset zneužití hovoru. Typickým případem je nahlášení bomby. Na místo vyrazí například psovodi a pyrotechnici, někdy až čtyřicet policistů, a k tomu záchranáři, kteří pak chybí jinde," uvedl šéf pražské policie.

Statistiky ukazují, že zbytečné zatěžování linky mají na svědomí často malé děti a školáci, kteří se nudí o přestávkách nebo si dělají legraci. Zuzana Pidrmanová z policejního oddělení prevence řekla, že důvodem k nahlášení bomby také bývá snaha vyhnout se například písemce, nebo pomstít se učiteli.

Linku zneužívají i dospělí

Telefonní číslo policie ale podle ní zneužívají také dospělí a duševně nemocní lidé. „Příjezd záchranářů považují za velkou zábavu a vyplnění volného času. Výjimkou nejsou večerní a noční telefonáty opilých občanů, kteří vulgárně urážejí operátory, a snaží se tak vybít zlost," řekla policistka.

Nahlášení bomby je podle kriminalistů trestný čin šíření poplašné zprávy, u kterého hrozí až dva roky vězení a až pětiletý trest, pokud se jednání opakuje. Případ může řešit také Český telekomunikační úřad zablokováním telefonní linky a pokutou.

Lidé volají i z nudy

Policisté letos podle Pidrmanové řešili 16 planých poplachů kvůli údajné výbušnině a vypátrali 15 z volajících. „Při jednom z posledních případů byl po nahlášení bomby ve zdravotnickém zařízení v Praze 4 zadržen čtyřiačtyřicetiletý muž," dodala. Obviněný údajně způsobil škodu celkem za více než 700.000 korun. Důvodem jeho telefonátu byla podle vyšetřovatelů nuda.

Policie kvůli zneužívání linky dětmi připravila videoklip, který chce promítat ve školách. Krátký snímek popisuje situaci, kdy se dvě dívky loučí po škole, přičemž jedna pak z telefonní budky oznámí ve škole bombu. Mezitím srazí auto na přechodu pro chodce druhé děvče. Policie tím chce upozornit, že záchranáři zasahující kvůli planému poplachu mohou být potřební jinde.