Na případu s názvem Tiskař policie pracovala od července 2014. Na začátku roku 2015 pak policisté zasahovali na několika místech České republiky a zadrželi osm lidí, z nichž pět začali trestně stíhat.

Úřady jim vyplatily přes 750 milionů 


Skupina podle policie krátila DPH při vývozech polygrafické techniky, a to tak, že správci daně předkládala zcela smyšlená daňová přiznání. Na jejich základě jim úřady postupně vyplatily přes 750 milionů korun jako nadměrné odpočty DPH.
Ibehej dnes uvedl, že podle kriminalistů transakce obviněných mezi roky 2010 a 2012 dosáhly objemu téměř pět miliard korun. "Následně měla být správci daně předkládána daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, která obsahovala standardní obchodní operace a podvodná plnění, jež byla realizována s cílem neoprávněně uplatnit nárok na odpočet," popsal Ibehej.

Na případu pracoval tým Daňové Kobry 


Zástupci dané obchodní společnosti byli obviněni ze zkrácení daně, jeden z nich také z praní špinavých peněz. Pracovnice finančního úřadu a její bývalý šéf čelí trestnímu stíhání pro zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim také přísnější tresty.
Na případu pracoval speciální tým Daňové Kobry, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy. Funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům.


Ibehej v tiskové zprávě upozornil, že se na kauzu přišlo při vyšetřování jiného případu s krycím názvem Octavian. V něm je obviněno 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Patří mezi ně například podnikatel František Savov. Savov dlouhodobě pobývá ve Velké Británii. Tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity.

Spojení podnikatele Savova s touto kauzou důrazně odmítá jeho mediální zástupce Jan Hrubeš. „Musíme důrazně odmítnout účelové spojování kauzy Tiskař s podnikatelem Františkem Savovem. Pan Savov považuje vyšetřování související s jeho obchodními aktivitami za vykonstruované a založené na nepodložených domněnkách, nikoli na skutečných a hodnověrných důkazech. Uvádění jeho osoby do souvislostí s jinou trestní kauzou je jen pokračováním osobní dehonestační kampaně, která je součástí nekalého konkurenčního boje. O tom svědčí i skutečnost, že je v textu zmiňováno pouze jeho jméno, a nikoho jiného. Tyto praktiky považujeme za zavádějící, a do profesionálního servisu ČTK nepatří," uvedl Hrubeš ve vyjádření zaslané redakci Pražského deníku.