Případ se týká údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně i dodávek sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Tyto zakázky přesáhly hodnotu 700 milionů korun.

Podle České televize stíhají detektivové v druhé části korupční kauzy devět lidí a osm firem včetně stavební společnosti Metrostav. Obvinění požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu korun, tvrdí vyšetřovatelé.

Všichni obvinění – jak jednotlivci hovořící za sebe, tak statutární zástupci – trvají na tom, že se na jakýchkoli nezákonnostech nepodíleli. Nemají prý ani informace o tom, že by k nim docházelo.

Kauza se již v minulosti dostala až ke Krajskému soudu v Praze, hlavní líčení však nezačalo. Trestní senát Ivo Zelinky, podle jehož mínění byla obžaloba podána předčasně, věc vrátil k došetření – s tím, že je založena přesevším na záznamech policejních odposlechů.

Argumentoval tehdy platnými závěry Vrchního soudu v Praze, který v rámci odvolacího řízení k první větvi Rathovy kauzy rozhodl, že odposlechy nebyly pořízeny v souladu se zákonem, a tak je nelze použít jako důkaz. To ovšem odmítla ještě vyšší instance. Nejvyšší soud ČR v Brně dospěl k závěru, že odposlechy jsou v pořádku a soudy s nimi mohou pracovat bez problémů.

Někdejší hejtman Středočeského kraje Rath momentálně čeká na rozsudek v první části korupční kauzy, který by měl být vynesen 27. června. Kromě něj v obou větvích kauzy figuruje i Kateřina Kottová, Petr Kott, Lucie Novanská a Pavel Drážďanský.