Je to svět uzavřený sám do sebe, stát ve státě s vlastními, obrazně řečeno, tajemstvím obestřenými pravidly.

Asijská velkotržnice SAPA na okraji sídliště Písnice, v níž v současné době žije zhruba pět tisíc lidí, už od počátku svého vzniku vyvolává kontroverze. Nyní se ovšem zdá, že problémy začínají povážlivě eskalovat. Nejen podle vedení městské části Praha Libuš, ale také podle větší části starousedlíků, žijících v širokém okolí.

Vztahy mezi rodinami asijských obchodníků a majoritou se zhoršují. Deník to včera zjistil rychlým průzkumem veřejného mínění na místě samém.

Je třeba také zmínit, že už za dva týdny se má kvůli údajně vyhrocené situaci sejít sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost, na kterém podají svůj referát policejní prezident, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, a dokonce i ředitel Bezpečnostní informační služby. Toutéž dobou by měl do Písnice dostavit primátor Bohuslav Svoboda.

Proč je vlastně kolem obřího tržiště takový poprask? Písničtí starousedlíci mají jasno.

„Roste tu kriminalita, vyrojili se tu dealeři drog, čím dál více se tu rozmáhá vandalismus či vloupání do bytů,“ řekla Deníku starší žena, žijící jen několik desítek metrů od hlavní brány tržnice. Jméno uvést nechtěla. Prý má strach.

Nutno říci, že rozhodně ne všichni Písničtí považují situaci za natolik vážnou jako ona. Ovšem i starosta městské části Praha Libuš Jiří Koubek varuje.

Hospodářská krize

„Problém se zhoršuje. Zvlášť v posledním roce toto zhoršení pociťujeme,“ potvrzuje Koubek a urychleně vysvětluje: „hlavní příčinou je prohlubující se hospodářská krize. Postihla totiž i asijskou komunitu. Mnoho zadlužených lidí z Asie přišlo o práci.“

Starosta se vesměs ve výkladu problému shoduje s Deníkem oslovenými občany Písnice. Prostor pro vyjádření byl samozřejmě nabízen i zástupcům asijské komunity. Ti ho ale odmítli využít.

Za písnické Vietnamce promluvil předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Je přesvědčen, že „kauza SAPA“ se stává jakousi mediální bublinou.

„Že v SAPA roste kriminalita? To jsou účelová až lživá tvrzení, která mají jediný účel odvést pozornost od opravdu vážných hospodářských deliktů. Navíc o pozemky tržnice také roste zájem kvůli chystané výstavbě metra do Písnice. Proto se mluví o stupňující se kriminalitě Vietnamců,“ myslí si Winter.

Deník bohužel zaznamenal také některé rasově motivované výhrady vůči Vietnamcům. Především ze strany mládeže. Před tím však Starosta Koubek důrazně varuje. „Nechceme opakování šluknovských událostí,“ apeloval na Písnické.

Vášně mírnil také ředitel pražské policie Martin Vondrášek. Podle něj se naopak díky nasazení speciálního policejního týmu s pracovním názvem Cizinec 2 daří kriminalitu úspěšně potírat.

„Právě přítomnost týmu trestnou činnost přinejmenším udržela na konstantní úrovni. Policie bude v Písnici i nadále,“ ujistil Vondrášek a vypočetl některé úspěchy týmu. „Šlo například o zajištění padělaného zboží za 137 milionů korun, 30 tun potravin, zatčení dealerů drog i padělatelů ochranných známek,“ vysvětlil Vondrášek.

Také ředitel pražské kriminálky Milan Jindrák uvádí, že závažná násilná kriminalita nebyla zaznamenána od již objasněné vraždy Vietnamce nalezeného v roce 2009 v kontejneru na zboží.

Starosta Koubek ale není tak optimistický. „Ta kriminalita, o které mluvím, se ani nemusí promítnout v policejních statistikách. Nálada v Písnici se zhoršuje,“ dodal Koubek.

Jeho slova potvrdila další z oslovených písnických obyvatelek, která pro změnu uvedla pouze křestní jméno Věra.

„Když se do našeho domu nastěhovali asijští trhovci, vůbec mi to nevadilo. Jenže pak jich začalo přibývat. Najednou jich v bytě 3+1 bylo asi třicet a soužití se stalo nemožným,“ vysvětlila.

Starosta Libuše Jiří Koubek řekl Deníku: Objevují se u nás bezdomovci vietnamské národnosti

Písnice Starosta městské části Praha ­Libuš tvrdí, že v okolí tržnice SAPA zaznamenává jevy dříve nemyslitelné.

Co tím konkrétně míníte?
Jde například bezdomovce vietnamské národnosti. Klidu občanů to nepřidává. V posledních měsících pozorujeme také zvýšený výskyt dealerů drog, kteří dokonce obchodují přímo pod okny radnice.

Ti dealeři jsou Vietnamci?
Ty skupiny jsou národnostně smíšené. Jsou to Češi i Vietnamci. Prodávají hlavně marihuanu a pervitin. Dalším problémem je krizí způsobená finanční tíseň asijských trhovců. Sestěhovávají se ve větším počtu do malých bytů. Právě tyto problémy se v policejních statistikách těžko objeví.

Co z toho plyne?
Jde to na úkor harmonického soužití. Projevuje se to například na rozbitých vchodech, posprejovaných zdech ve vietnamštině. Navíc byty v této lokalitě se stávají prakticky neprodejnými.
ANKETA: Jak se vám žije vedle tržnice SAPA?

Nikol

Já se necítím příliš bezpečně. S asijskou komunitou jsem měla několik osobních konfliktů. Myslím, že by se to měla nějak řešit, ale nevím jak. Do tržnice raději nechodím.

Vojtěch
Já jsem se s Vietnamci několikrát popral. Ale ne mojí vinou. Provokovali mě. Neprávem mě označili za skinheada. Sice dělají práci, kterou by Češi nedělali, ale nevidím je tady rád.

Marie
Já mám s Vietnamci ty nejlepší zkušenosti. Jsou mnohem ochotnější, nežli Češi. Alespoň ti, kteří žijí u nás v domě. Samozřejmě vím, že sousedé si na ně stěžují. Podle mě neprávem.

Tomáš
Já jsem se do konfliktu s Vietnamci dosud nedostal. Cítím se bezpečně. Nevšímám si jich a oni si nevšímají mě. Jsou, pravda, hodně uzavření a málokoho mezi sebe pustí.