Základní školu ve Vinoři hlídá od pátku policie. Někteří obyvatelé třiapůltisícové obce na severovýchodním okraji Prahy se bojí pouštět své potomky na vyučování samotné. Mezi žáky totiž panují obavy, že se u zařízení objevuje exhibicionista.

Muže viděly koncem minulého týdne studentky sedmé třídy u hřbitovní zdi vedle školy a údajně se před nimi odhaloval. Případem už se zabývají policisté, kteří mají objasnit, zda se jedná o nebezpečného zvrhlíka.

Do školy chodí s babičkou

„Děti přinesly v pátek v žákovské knížce upozornění, že se poblíž školy pohybuje podezřelá osoba. Dneska už šla na začátek vyučování s dcerou babička. Nechceme nic riskovat. Obzvlášť potom, co před dvěma lety také u Základní školy na Proseku řádil pedofil,“ svěřila se Deníku jedna z maminek.

Podle ní ráno u školy hlídkoval strážník na motorce. Co konkrétně se u hřbitova stalo, ale neví.

„Trochu mě to vystrašilo, protože děti musely mít oznámení v žákovské podepsané,“ doplnila maminka, jejíž jméno má redakce k dispozici.

Policie oznámení nepodceňuje

Podle ředitele základní školy Alfréda Tellera ale nemusí být situace tak horká, jak vypadá. „Prošetřit se to musí. Informoval jsem policii, aby se případem začala zabývat a doporučila mi informovat rodiče. Ale kdoví, co studentky viděly,“ uvedl Teller.

Policie oznámení školaček nepodceňuje hlavně s ohledem na již zmiňovaný prosecký případ. Před dvěma lety bezúspěšně pátrala po pachatelích, kteří na tamním sídlišti napadli pět školáků. Všichni obyvatelé Proseka byli tehdy šokováni. Strážníci před téměř rokem hlídkovali i u Základní školy v ulici Generála Janouška na Černém Mostě. Postarší muž tu měl ukazovat dívenkám ze třetí třídy nemravné obrázky vystřižené z pornočasopisů. Naštěstí jim neublížil.

Souvislost nejnovější vinořské kauzy s níže jmenovanými událostmi z minulosti policie nechce komentovat. Na Proseku podle testů DNA útočili dva muži. Homosexuální pedofil zneužil čtyři chlapce. Zneužitou dívku má podle psychologa Slavomila Hubálka na svědomí frustrovaný heterosexuál.

Kdo a zda vůbec ohrožuje školáky ve Vinoři zatím není jasné. K fyzickému kontaktu mezi údajným exhibicionistou a dětmi nedošlo. Podobnost všech případů je hlavně ve způsobu varování dětí a jejich rodičů před nebezpečím. Stejně jako ve vinořské škole, tak i na Proseku a na Černém Mostě „stačil“ zápis do žákovské knížky.