Peníze – a také elektronika, elektrické nářadí, šperky, starožitnosti včetně drobnějšího nábytku, ale také třeba drahé parfémy nebo kožichy. Prostě cokoli hodnotného, co lze zpeněžit v bazarech a starožitnictvích. Tak vypadala kořist recidivisty specializujícího se ve velkém na bytové krádeže, kterého za pomoci zásahové jednotky dopadli o víkendu pražští kriminalisté.

Policejní detektivové na něj přišli tak, že prověřovali známé firmy. Jednu po druhé. A skutečně se potvrdily jejich předpoklady, že nemají v rajonu novou škodnou, kdy by se do krádeží s nebývalou vervou pustil nováček ve světě zločinu. Jen v posledních třech letech byl potrestán Obvodním soudem pro Prahu 9 a 10 a také Okresním soudem pro Prahu-východ.

Vyšetřovatelé zatím vědí o bezmála 60 vykradených bytech převážně na území Prahy 9, jejichž návštěvou lapka způsobil více než třímilionovou škodu. Jsou ale přesvědčeni, že nejde o čísla konečná a z dalšího dokazování vyplyne, že v minulosti již čtrnáctkrát soudně trestaný recidivista toho má na svědomí podstatně víc. Během zlodějského tažení trvajícího déle než rok by to mohla být až stovka vybílených bytů!

Kradl během víkendů nebo svátků

Sedmatřicetiletý muž si zvolil zlodějský postup, který příliš neměnil. Vždy si vybíral byty v přízemí – a pokaždé udeřil v době, kdy předpokládal, že majitelé odjeli z Prahy a nikdo nebude doma. Kradl proto během víkendu a o svátcích, přičemž se vždy ještě večer ujistil, že se za vyhlédnutými okny nesvítí. Následně potom pod rouškou tmy udeřil.

Právě okna byla pro jeho řádění nesmírně důležitá. Dlažební kostkou nebo kamenem rozbil sklo, aby mohl vniknout dovnitř – a cesta k nerušenému proslídění bytu byla volná. Přesto mu osvědčená taktika několikrát nevyšla. V několika případech zloděje vyrušil probuzený majitel. „Pokaždé vyskočil z okna a utekl,“ připomněla v úterý Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie.

Při domovní prohlídce v bytě zadrženého kriminalisté objevili část ukradených věcí, které ještě nestačil prodat. Muži, jenž některé byty navštívil i opakovaně, však z bohaté kořisti téměř nic nezbylo. Většinu peněz propil nebo naházel do hracích automatů. Nyní si ale od těchto neřestí bude muset dát oddych. A to na delší dobu. V případě odsouzení muži obviněnému z krádeže vloupáním, poškození cizí věci a porušování domovní svobody hrozí až osm let pobytu za mřížemi.

Z jednoho bytu kořist za statisíce

V polovině loňského roku se pachatel na proseckém sídlišti vloupal do přízemního bytu v paneláku, odkud si odnesl čtyři pamětní mince v hodnotě 240 000 Kč a velmi hodnotné zlaté šperky za více než sto tisíc korun.

Při tomto vloupání nepohrdl ani zubařským zlatem a penězi. Majiteli způsobil škodu za více než čtyři sta tisíc.

Letos začátkem roku se na Střížkově staly jeho kořistí nejen zlaté šperky, ale hlavně starožitné ručně ražené mince; zlatý dukát Matyáš Korvín a stříbrné historické medaile.

(zw)