Neskutečně brutálního – a nadto i notně cynického – pachatele loupeže a znásilnění se o víkendu podařilo dopadnout pražským policistům. Zadrželi podezřelého, který má podle všeho na svědomí otřesné trýznění 21leté ženy. Tři hodiny ji doslova mučil na dvoře domu ve Školské ulici, kam náhodnou chodkyni zatáhl! Stalo se to 17. září v noci.

O víkendu spadla klec. Policistka z pohotovostní motorizované jednotky si na Václavském náměstí všimla v sobotu dopoledne muže, který odpovídal podobě pachatele zachyceného kamerami v metru. Dotyčný byl zadržen – a vše přiznal. A to ještě dřív, než došlo ke konfrontaci s obětí, která bohužel tomuto muži musí znovu pohlédnout do očí. Proto, aby pachatele jasně identifikovala.

Policisté již nějakou dobu věděli, že podezřelým je 31letý muž z Trutnovska, který delší dobu pobývá v Praze. Na jeho totožnost upozornili občané poté, co se kriminalisté prvního pražského obvodu obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc při pátrání; dorazila hotová sprška podnětů. Byly jich stovky. Nikdo však nedokázal odpovědět na zásadní otázku: kde dotyčného hledat. Východočech totiž v hlavním městě žil skoro bezdomoveckým způsobem života, tedy bez trvalé adresy. Až do soboty, kdy ho v centru metropole odhalila pozorná policistka. Nyní lze očekávat, že setrvá na jednom místě: v policejní a posléze vazební cele.

Že takový scénář je reálný, potvrdil v sobotu Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Vyšetřovatel tohoto muže obvinil z trestných činů znásilnění a loupeže. Současně podal podnět státnímu zástupci k podání návrhu na uvalení vazby,“ konstatoval.

Dívka požádala o radu

Mladou ženu si násilník vybral za oběť úplnou náhodou. Stalo se to poté, co ho sama oslovila. Ve čtyři ráno cestou domů v centru Prahy zabloudila – a tak osamělého chodce požádala o radu, jak se dostane na místo, kde staví noční spoje městské dopravy. Místo odpovědi ji hrubián zatáhl do průjezdu, kde ji několikrát praštil do břicha – a pak ji zavlekl do vnitrobloku na dvůr. Tam ji po tři hodiny opakovaně znásilňoval; navíc ji ještě oloupil. Z peněženky jí sebral několik stokorun.

Trýzněné ženě nebylo nic platné, že křičela a volala o pomoc. Marné byly i její snahy utéct; za to ještě dostala nafackováno. Až kolem sedmé hodiny násilník svou oběť opustil!

Muži, který spáchaný skutek nepopírá, hrozí v případě odsouzen až deset let vězení. A možná i víc. „Pokud by poškozená měla vlivem pachatelova protiprávního jednání následky trvalejšího charakteru, mohl by být obviněný odsouzen až na dvanáct roků,“ připomněl policista Hulan.

Čtěte také: Policie hledá muže, několikrát znásilnil dívku