Těchto přestupků se loni podle slov Jana Čiháka z ředitelství pražské policie podařilo odhalit více než sto tisíc - a na pokutách za ně hlídky uložily téměř milionů korun.

„To je o tři miliony více než v roce 2013," nabídl Čihák srovnání. Zvýšila se však nejen vyměřená částka, ale i samotný počet řešených přestupků v kategorii veřejného pořádku. Ten v meziročním srovnání narostl celkem o 21 tisíc; o více než 26 procent.

Rušení nočního klidu, které je častým důvodem volání na tísňovou linku 156, loni hlídky pražských strážníků řešily jako přestupek v 17 487 případech. Je to asi čtrnáctiprocentní nárůst proti předloňsku, nabídl pohled do statistik ředitel strážníků Eduard Šuster. „V roce 2013 Městská policie Praha řešila bezmála 15 tisíc přestupků v této kategorii," doplnil srovnání konkrétních čísel.

Ještě vyšší nárůst - téměř 24 procent - se týká případů znečišťování veřejného prostranství. Předloni jich nebylo ani 19 tisíc, loni se konečná bilance zastavila již na cifře 22 776.

Vzrůstá počet opilců

Doslova raketový nárůst pak zaznamenaly postihy pijáků alkoholu oddávajících se konzumaci alkoholu na veřejných místech, kde to není dovoleno. Porušení pravidel, jejichž posláním je dostat podnapilé pobudy z parků a dalších lokalit, kde jejich přítomnost vnímají občané jako obtěžující jev, loni pražští strážníci řešili v 8780 případech. Porovnání s předloňskými 5235 skutky nabízí navýšení o 67,7 procenta.

Pokud by pro letošek měla čísla poklesnout, muselo by to znamenat jedné - že by se obyvatelé metropole i návštěvníci hlavního města výrazně umravnili. Bez polepšených hříšníků čísla dolů nepůjdou. Městská policie totiž ze zavedené praxe slevovat nehodlá; spíš naopak.

„Důsledné kontroly zaměřené na dodržování veřejného pořádku a vyhlášek hlavního města Prahy budou pokračovat i nadále - a to nejen v rámci běžné hlídkové činnosti, ale i v rámci specializovaných kontrolních akcí," upozornil Čihák.