Taťána Prici se proto na místě odvolala. Nesouhlasí s výší trestu ani s kvalifikací skutku. „Obžalovaní se zjevně chtěli pomstít za údajné příkoří, které jim bylo způsobeno tím, že museli odejít z restaurace. Jako oběť si vybrali člověka, který nebyl a nemohl být pro ně hrozbou. Jejich útok by se dal označit za koordinovaný,“ uvedla ve své závěrečné řeči státní zástupkyně a navrhla trest v dolní polovině sazby, která se pohybuje v případě vraždy ve stadiu pokusu od deseti do osmnácti let.

close Armin a Arash Nahvi jsou vedeni k soudu 30. dubna 2019 v případu napadení čišníka v centru Prahy. info Zdroj: Deník / Martin Divíšek zoom_in  

Podle Prici to, že napadený číšník útok přežil, není zásluha nizozemských bratrů íránského původu. Obžaloba tvrdila, že útočili s vědomím své fyzické zdatnosti i závažnosti svého jednání. Muži musí podle soudce Tomáše Kubovce své oběti zaplatit odškodné 1,8 milionu korun. Finanční pomoc už mu nabízeli dříve. Stejně tak se v soudní síni opět omlouvali.

„Jednalo se o brutální, neodůvodněný útok, kterému předcházela přemrštěná, neadekvátní reakce všech těch holandských občanů. (…) Rozhodně zde ale není žádná okolnost, která by nasvědčovala tomu, že obžalovaní jednali s úmyslem poškozeného zavraždit,“ odůvodnil úterní rozsudek předseda soudního senátu.

Napadení číšníka v centru Prahy. | Video: Policie ČR

Případ z konce loňského dubna se hned od začátku těší velkému mediálnímu zájmu. Proces sledují také v Nizozemsku. Skupinka turistů, kteří přijeli do Prahy na rozlučku se svobodou, popíjela na restaurační zahrádce před obchodním domem Quadrio u Národní třídy vlastní alkohol.

Následná hádka přerostla v potyčku, která mohla skončit tragicky. Napadený číšník je stále v pracovní neschopnosti, má fyzické i psychické problémy a zřejmě mu tehdy šlo o život. Incident zachytilo video. Policisté vyhlásili pátrání, ale cizince zadrželi až díky pomoci veřejnosti na letišti před odletem domů - mezitím stihli Nizozemci ještě „zapařit“ v Berlíně a policie omylem zatkla turisty z Izraele.

Vyšší trest kvůli incidentu v Dlouhé ulici

Loni soud dva muže propustil, protože se spíše snažili rvačce zabránit. Třem dalším udělil podmínku a vyhostil je na pět let ze země. Bratři íránského původu zůstali ve vazbě, byli obviněni z pokusu o vraždu. Armin Nahvi ještě navíc čelil obžalobě, že v noci před brutálním napadením číšníka Miroslava měl konflikt před barem v Dlouhé ulici. Vinu odmítal. Soudce Tomáš Kubovec mu však toto jednání přičetl k rozsudku. „Pro výkon trestu se oba zařazují do věznice s ostrahou,“ dodal soudce po rozhodnutí.

Během tří jednacích dnů obhajoba tvrdila, že se Nizozemci jen bránili. Kdyby tehdejší manažer restaurace Milan M. do jednoho z nich nestrčil, nikdy by se podle jejich slov rvačka s tak těžkými následky neodehrála. „Moje reakce na toto chování ale nebyla úměrná. Dostalo se to mimo kontrolu. Opravdu lituji následků, které se staly Miroslavu V., udělám, co bude v mých silách, aby se mohl vyléčit,“ řekl v závěrečné řeči Armin Nahvi.

Choval jsem se jako idiot

„Není dobrý způsob, jak říct, že jsem udělal chybu. Dělá je každý. Zúčastnit se této rvačky byla největší chyba mého života. Namísto oslavy s kamarády jsem zranil člověka a na veřejnosti jsem se choval jako idiot. Chtěl bych se omluvit, stydím se,“ sdělil před soudem Aräsh Nahvi.

V jejich prospěch hrál například znalecký posudek Jiřího Hladíka, který řešil problematiku poranění hlavy číšníka během pádu na tvrdou zem. Rozsah zranění, která pracovník restaurace utrpěl, je totiž podle Hladíka typický pro velkou plochu. „Poškození mozku nebylo drobné,“ řekl však odborník Ivan Procházka, podle něhož by bez zahájení - nakonec úspěšné - léčby mozku by byl pacient skutečně ohrožen na životě.

close Armin a Arash Nahvi jsou vedeni k soudu 30. dubna 2019 v případu napadení čišníka v centru Prahy. info Zdroj: Deník / Martin Divíšek zoom_in

V soudní sídni vypovídal rovněž tehdejší manažer restaurace, ale podle soudce se jeho výpověď od té původní poněkud lišila. Nejdřív údajně Nizozemci na něj i jeho kolegy pokřikovali, že je rasista. Podle svědků došlo i na plivance a kopnutí do židle. Nejasnou zůstává záminka v podobě vulgární urážky ženy ze strany opilých cizinců. Po verbální přestřelce každopádně sedmičlenná skupinka odchází, načež se právě manažer Milan M. rozbíhá a jednoho ze soků shodil na zem. „Vy a jeden z mých kamarádů jste tu rvačku začali. Já a číšník Miroslav jsme se k tomu jen připletli,“ prohlásil minulý týden jeden z bratrů k předvolanému svědkovi.