Tu sice soud spíš jen pro jistotu zval už na čtvrteční jednání, žena ale nedorazila.
Cizinec, který v České republice žije dlouhodobě, s předsedou senátu nekomunikoval. Prý bez tlumočení nerozumí – byť ze spisu vyplynulo, že takový problém při výslechu na policii neměl.
Znamená to tedy, že se zdánlivě jasný případ ještě zepeklí změnou výpovědi poškozeného, který může prohlásit, že jeho předchozí tvrzení byla pokroucena jazykovou bariérou?
Vše vyřeší omluva
Obžalován z pokusu o vraždu nožem je 32letý Shpejtim Salihu, který je stíhán jako uprchlý. Místo jeho pobytu není známé; zřejmě pobývá ve své domovině. Soudu vzkázal, že se neskrývá. Věc má ale za uzavřenou, protože s rodinou pobodaného v Kosovu prý již vše vyřešili podle albánských tradic.
On se omluvil zraněnému i jeho rodině. Své omluvy ostatně adresoval také české policii a hotelu, před nímž se incident odehrál. V Česku ale neplatí zvykové právo, nýbrž zákony – a paragraf 140 trestního zákoníku hovoří jasně: v případě uznání viny může být ve hře deset až osmnáct let vězení.
Kdo koho chtěl zabít?
Sám Salihu, mezi svými přezdívaný Šmeky, nepopřel, že to byl skutečně on, kdo 5. října 2013 tři čtvrtě hodiny po půlnoci za použití nože známého zranil – pobodal ho na parkovišti a před vchodem do hotelu v pobřežní ulici. V písemném prohlášení zaslaném soudu ale trvá na tom, že tak učinil ze strachu z o deset let staršího muže, kterému se snažil vyhýbat.
Od dalších krajanů totiž měl mít informace, že muž, jemuž známí říkali Džerza, s ním chce zúčtovat kvůli pomluvě. Džerza ho prý sháněl s tím, že ho zabije – a tak měl skutečně strach o svůj život. Tyhle obavy ho ostatně vedly i k tomu, že po činu zmizel z České republiky. Bál se prý, aby se mu zraněný nebo jeho přátelé nemstili. Kdepak; rozhodně to nebylo tak, že by foukl za kopečky kvůli tomu, že se chtěl skrývat před spravedlností…
Vzájemná slovní rozepře
Podle obžaloby však k útoku došlo po předchozí vzájemné slovní rozepři – a tím, kdo chtěl krajana sprovodit ze světa, byl právě Salihu. Napadeného třikrát bodl do levého předloktí, dále do pravého lýtka (s přetětím tepny a žíly lýtkového svalu) a do levého boku. Státní zastupitelství nemá pochybnosti o tom, že úmyslem útočníka bylo způsobit smrt.
Už popsaná zranění by totiž k fatálnímu následku stačila; pokud by se zraněný včas nedočkal lékařské pomoci, podle znaleckého posudku by jeho život ohrožoval šok z nadměrných krevních ztrát. Navíc se útočník pokusil napadeného dvakrát bodnout do pravé strany hrudníku, čímž podle znalce mohlo dojít k poranění plic nebo bránice a jater.
Od zraněného muže pak útočník utekl. Pomáhal náhodný svědek a pak přivolaní záchranáři, kteří napadeného převezli do vinohradské nemocnice.
Čtěte také: Albánec vzkázal soudu, že pobodání před Hiltonem vyřešil omluvou