Někteří hovoří o tom, že ve chvíli, kdy se tehdy 44letý Janoušek rozjel, stála dotyčná na úrovni pravého předního světlometu (jak to také napsala do obžaloby státní zástupkyně Jana Kadeřábková) – jeden ze svědků ale hovoří o tom, že ji Janouškovo porsche strhlo na zem pouze zpětným zrcátkem, zatímco další si vzpomíná, že žena před přední částí byla blíže u levé strany vozu; přímo proti řidiči. Lidé, kteří událost sledovali buď z chodníku, nebo z okolních aut, rozdílně popisují i to, jak byla sražená žena po nárazu odmrštěna – a tudíž se nemohou shodnout ani na tom, zda Janoušek mohl ženu před střetem vidět. To je přitom klíčové pro právní posouzení projednávaného zločinu. „Vypovídali každý úplně jinak," posteskl si soudce Tomáš Kubovec. Zhodnotil tak stav, kdy se v tom, co viděli, zásadně rozcházejí i svědectví dvou mužů, kteří při pauze na cigaretu stáli vedle sebe, a tudíž posuzovanou událost pozorovali ze stejného úhlu.
O tom, že ji chtěl zavraždit, pochybuje i sama sražená žena, dnes 53letá vietnamská podnikatelka. Už v přípravném řízení policistům řekla, že kdyby ji Janoušek chtěl srazit, mohl to udělat ve chvíli, kdy stála přímo před jeho autem. Nahrává tak názoru obhájce Víta Širokého, že nešlo o vražedný pokus ani jiný úmyslný trestný čin, ale na věc je nutno pohlížet mírněji; nejspíš jako ublížení na zdraví z nedbalosti.
Viděl, nebo neviděl?
Svědci jasno do případu nevnesli, když i v jednací setrvali na svých původních výpovědích, kvůli jejichž rozporům policisté loni na dva dny uzavřeli místo události a zorganizovali rozsáhlou rekonstrukci. Chtě nechtě navíc jejich vzpomínky musí být ovlivněny i informacemi z médií, protože o události již žurnalisté popsali doslova stohy papíru a věnovali ji spoustu vysílacího času.
Svědci se nicméně shodují, že řidič vozu stojícího před semaforem, na něhož se žena „dobývala" ve snaze jednat o řešení předchozí drobné kolize Janouškova auta s jejím volvem, takzvaně túroval motor – opakovaně prošlápl plynový pedál – a jakmile padla zelená, vyrazil vpřed. Janoušek se v pondělí hájil tím, že si ženy nevšiml. „Kdybych ji viděl, tak bych zastavil a poskytl jí pomoc," přísahal ve svém vyjádření k incidentu, k němuž došlo před křižovatkou ulic Vyskočilova a 5. května. Přiznal ale, že v kritické době „přestal vnímat realitu", protože byl pod mediálním tlakem v souvislosti s tehdy aktuálně zveřejněnými odposlechy telefonátů mezi ním a někdejším primátorem Pavlem Bémem (vyplývá z nich, že Janoušek měl v minulosti velmi významný vliv při rozhodování na magistrátu). Připomněl, že v té chvíli ještě nevěděl, že jeho zdravotní potíže souvisejí i s utrpěným úrazem hlavy, kvůli němuž byl až letos v lednu opakovaně operován ve střešovické nemocnici – a navzdory tomu mu zdravotní komplikace ještě neumožňují účast v jednací síni po celou dobu trvání procesu. Znalci se sice ve středu vyjadřovali s vyloučením veřejnosti – podle informací ČTK ale experti došli k závěru, že na nehodu úraz vliv neměl.
V ohrožení života
Osudného 23. března po 10. hodině Janoušek, který ještě více než půl hodiny po nehodě nadýchal 2,28 promile, narazil v Michelské ulici do volva jedoucího před ním, které právě přejíždělo z levého do pravého pruhu. Pokračoval ale v jízdě, aniž nehodu řešil; zastavil až po několika desítkách metrů před semaforem. Tam k jeho rozměrnému SUV vozu porsche přiběhla řidička volva, tehdy 51letá Vietnamka, a domáhala se řešení nehody. Janoušek však nereagoval ani na bouchání na kapotu. Nevystoupil – a když padla zelená, vyrazil vpřed. Cizinku srazil, ale ani to ho nepřimělo zastavit.
Dojel až do ulice Pujmanové, kde své auto s viditelnými stopami po střetu v pravé přední části odstavil; policisté ho následně zajistili v přilehlém parku. Silně opilého a bez dokladů; u sebe měl pouze klíč od vozu a mobilní telefon. Přesné okolnosti tohoto incidentu se snaží objasnit soud, což bude mít vliv i na použitou právní kvalifikaci. Jasno je zatím pouze v případě stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky. To vzhledem k prokázané opilosti nikdo nezpochybňuje.
Zraněná cizinka utrpěla vážné úrazy hlavy, hrudníku a nohy, bez rychlé a specializované pomoci by nepřežila. Podle žalobkyně Kadeřábkové byla hospitalizována v motolské nemocnici od 23. března do 24. dubna, její pracovní neschopnost pak trvala do 7. května. Janoušek se s ní již mimosoudně vyrovnal; podle informací, které zazněly v jednací síni, jí vyplatil 830 tisíc korun. Uhradil také náklady léčení. K tomu soud přihlédne jako k polehčující okolnosti.
Verdikt bude později
Jednání soudu v Janouškově kauze rozplánoval předseda senátu Tomáš Kubovec do pátku – už před zahájením hlavního líčení se ale netajil tím, že vzhledem k omluvě klíčového znalce z oboru silniční dopravy bude nutno projednávání případu odročit; nejspíš na počátek září. Rozhodnutí o odročení by podle všeho mohlo padnout již ve čtvrtek. Není přitom vyloučeno, že na verdikt bude třeba počkat ještě několik měsíců. Pro obdobné případy, u nichž lze očekávat, že rozhodující bude souboj znaleckých vyjádření, lze také postup považovat spíše za typický nežli za výjimečný.
Podsudky znalců mají zůstat tajemstvím
Odpolední jednání soudu v kauze nehody lobbisty Romana Janouška patřilo výslechům expertů z oboru psychiatrie a psychologie. Jejich stanoviska ale byla určena pouze uším soudu; žurnalisté sledující jednání příležitost vyslechnout znalecké závěry k Janouškovu psychickému stavu nedostali. Poněkud neočekávaně totiž předseda senátu Tomáš Kubovec rozhodl, že se tato část jednání odehraje s vyloučením veřejnosti.
To, že vyhověl návrhu obhájce Víta Širokého na jednání za zavřenými dveřmi, je v kauze dopravní nehody, kvalifikované obžalobou jako pokus o vraždu, dosti netypické. K podobným krokům se soudy uchylují spíš v případech sexuálních deliktů a v případech, kdy jsou oběťmi děti a mladiství. Kubovec ale po poradě s ostatními členy trestního senátu diváky z jednací síně vykázal, když před výslechem psychologa a protidrogového experta Ivana Doudy advokát Široký upozornil, že by mohly zaznít důvěrné skutečnosti. Zvlášť když Douda předem avizoval, že se s Janouškem zná, a to již asi 18 let, a jejich vztahy jsou prý přátelské. Janouška prý poznal stejně jako pozdější primátor Pavel Bém v době pořádání protidrogových přednášek; rovněž Bém býval lékařem s protidrogovou specializací. Douda nicméně novinářům řekl, že neví o tom, že by měl Janoušek problém s jinými návykovými látkami kromě alkoholu.
Zákaz vstupu pro zvědavé oči a uši pak zůstal v platnosti i ve chvíli, kdy byli vyslýcháni znalci, kteří Janouška vyšetřovali v rámci trestního řízení.