A zatelefonovat se nedá ani jí. Její mobil zůstává nedostupný. To je velmi neobvyklé. Pohřešované ještě nebyla nikdy – a pokud se někdy zdržela, vždy dala rodině vědět: buď zavolala, nebo poslala SMS zprávu. To se tentokrát nestalo. Přitom se z nejasných důvodů a za neznámých okolností ocitla na Vysočině. Tedy – možná. Všechno také mohlo být úplně jinak.

Tomu, že by se mělo stát něco neočekávaného, přitom nic nenasvědčovalo. Ve středu byla normálně v práci – a spolupracovníci ji tam v Argentinské ulici v Holešovicích naposledy viděli kolem 18. hodiny, kdy odcházela domů; úplně naposled měla výt viděna v tamějším relaxačním studiu. A třeba možnost zdravotních komplikací by nikdo z okolí pohřešované neočekával, naznačil uprostřed noci na sobotu Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „S ohledem na svůj dobrý zdravotní stav neužívá žádné léky, tedy v tomto směru není ohrožena na životě," konstatoval.

close Pohřešovaná žena Jana Svobodová z Kobylis. zoom_in

Intenzivní snaha Janu S. najít zatím nevedla k úspěchu. „Jediné, co můžeme nyní konstatovat je, že poslední její výskyt byl detektivy zjištěn v kraji Vysočina, kde stopa končí," krčí Hulan rameny. A jedním dechem dodává, že pohřešovaná využívá firemní auto; stříbřitý Ford Kuga. „To také hledáme," dodává.

Něco se muselo stát už v Holešovicích

Bratr pohřešované si ovšem myslí, že na Vysočinu, kde byl naposledy zaznamenán jeho výskyt na dálnici D1 u sjezdu na Jihlavu na 112. kilometru, mohlo dorazit jen auto se sestřiným telefonem. Ona v něm už být nemusela – a pokud ano, nejspíš neseděla za volantem. Anebo neměla možnost svobodně rozhodovat.

Pro cestu k Jihlavě rodina nemá vysvětlení, stejně jako pro předchozí manévry auta zaznamenané kamerami i zaměřením pozice mobilu: vůz se nejprve nelogicky pohyboval po Praze a vyrazil z metropole na sever po dálnici D8 – aby se pak u Nové Vsi otočil a vracel se zpět, načež zamířil po D1 vývodním směrem… Něco se muselo stát už na parkovišti v Holešovicích, než z něj auto odjelo, míní rodina.

Kriminalisté doufají, že při pátrání by mohly pomoci postřehy všímavých svědků. Obrátili se na veřejnost s žádostí o pomoc s tím, že na bezplatné lince 158 bude vítána jakákoli informace o pohřešované nebo o výskytu vozidla, které používá. Jana S. je podle pátracího popisu jeví mladší, vypadá spíš na 40 let. Je hubená, měří 175 až 176 cm. Vlasy má rovné, s melírem.