Zatím ale ve věci rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1 – a ten po obsáhlém hlavním líčení, jež se protáhlo na bezmála na 13 měsíců, má jasno: všech 21 obžalovaných vyslechlo zprošťující verdikt. Původně přitom pražští kriminalisté v roce 2011 prověřovali dokonce sedm desítek podezřelých!

Vcelku nijak výjimečná hospodářská kauza získala na zajímavosti a sledovanosti díky tomu, že jedním z obžalovaných je Jan Kalousek –zpěvák a také racionální politik; člen pražského zastupitelstva za ODS. Obžaloba nu kladla za vinu, že se před lety opakovaně zapletl do finančních machinací spjatých s činností již několik let neexistujícího autoservisu za Prahou, kde si nechával opravovat svůj vůz.

Vinu Kalousek odmítal

Podle výsledků policejního vyšetřování se měl se servisem dohodnout na účelovém navýšení faktur v řádu desetitisíců, a to s cílem vylákat peníze od pojišťovny. Jakékoli pochybení i sebemenší díl viny Kalousek od počátku odmítal. Připustil pouze nesrovnalosti kolem opravy automobilu v roce 2006 – trval však na tom, že on se žádné chyby nedopustil. Natož podvodného jednání!

Jako zpěvák je Kalousek známý především jako jeden z tvůrcůnahrávky Čas sluhů, věnuje se však i samostatným projektům. Proslavil se mimo jiné skladbou Chodím ulicí. Třebaže je poměrně slavný, neřadí k nejužší skupině hudebních celebrit české pop scény. Obdobné to ostatně bylo i během jednání soudu: ani tam nepatřil k hlavním figurám.

Kvůli pojistným podvodům měl servis podle obžaloby vést dvojí účetnictví: jedno se skutečnými obnosy za opravy vozidel pro finanční úřad a jiné, s navýšenými částkami, pro pojišťovny. Těm podvodným jednáním měla být po několik let způsobována škoda, vyčíslená celkem na 50 milionů korun.

Česká pojišťovna, v případu figurující jako dominantní poškozený, se nicméně s požadavkem na náhradu škody k trestnímu řízení nepřipojila.

Podvodů bylo víc

Detektivové z hospodářské kriminálky pražské policie však dopěli k závěru, že činnost servisu byla spojena nejenom s prací mechaniků, ale významný podíl mělo i čachrování s fakturami. Údajné pojistné podvody, jimiž se soud zabýval, ovšem neměly spočívat jen v navyšování částek.

Někteří z obžalovaných také podle spisu oklamali pojišťovnu tím, že při sjednávání pojistky zatajili pojišťovně starší škody na vozidle, jejichž proplacení se později domáhali.

Se zprošťujícími verdikty státní zástupce nesouhlasí. U dvou obžalovaných podal odvolání přímo v jednací síni po vynesení verdiktu, v ostatních případech si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.