Způsob, jakým postupují je prostý. Vystupují jako zvláštní vyslanci zmíněných společností. Dbají na to, aby působili důvěryhodně drahým oblečením, použitými parfémy, zdvořilým vystupováním. To vše oslňuje hlavně staré ženy. A právě na ně se zaměřují především.

Nabízejí slevy

„Několik případů se už stalo ve Vysočanech, na Žižkově a v části Vinohrad,“ upřesnil Deníku kriminální komisař seznámený s případy těchto podvodů. Deníku se některé z obětí podařilo vyhledat. Podle vyprávění pětaosmdesátileté stařenky z Bořivojovy ulice před devátou hodinou ráno někdo zazvonil u jejího bytu. Otevřela a viděla šarmantního pána. „Byl to fešák. Úplně jako Otomar Korbelář. Hned jsem ho pozvala dál,“ přiznala. Podvodník to měl snadné. Stará paní mu podstrojovala a poslouchala, jaký společnost Oą připravila slevový program pro seniory, jak výhodně dostane zařízení na digitální příjem a slevu na televizor. Ani nečetla smlouvy, které jí předložil. Prostě se zeptala, kde se má podepsat a dala mu proti potvrzení patnáct tisíc zálohu. Marně se pak těšila, až u ní za měsíc zazvoní, jak slíbil. Podle velitelky kriminalistů na obvodě Praha III Radky Drexlerové se podvodníci zaměřují na stařenky cíleně.

Nebyli lhostejní

„Vědí, že možná i nevědomky podlehnou jejich šarmu. Spoléhají i na to, že ve stáří už nemají dobrý zrak, takže nepodají policistům popis, který by umožnil jejich vypátrání,“ podotkla Drexlerová. Případ vinohradského domu a barmanky Drahomíry Jurisové v Jagellonské ulici však dokazuje, že to podvodníkům nemusí vyjít. „Byli tady v domě i v mé galerii a kavárně taky dva dobře oblečení frajeři. Dostali se i do domu. Nabízeli internetové služby Oą a zařízení digitálního příjmu. U nás jim nikdo nenaletěl,“ řekla včera Deníku barmanka Drahomíra.

Podle jejího vyprávění stačilo nebýt lhostejný a okamžitě upozornit policisty. „Policisté reagovali rychle. Chytili je, ale v domě. Byli už za rohem. Nevíme, co bylo dál. Mezi námi se mluví všelicos. Důležité je, že jsme jim nedali šanci oklamat osmdesátileté a starší důchodce, kteří zde bydlí. Nevíme, co s těmi frajery bylo dál. Možná se jednou z tisku dozvíme, jestli to byli jen podvodníci, nebo zaměstnanci Oą dělající podvodné melouchy v pracovní době za zády zaměstnavatele,“ dodala barmanka Drahomíra.