Svoji fintu ale pachatelé promysleli pečlivěji. Rozhodně se se svým zbožím nepostavili někde na rohu, kde by čekali, až se někdo nachytá. Kdepak. Rozhodli se balamutit provozovatele bazaru a jeho zákazníky. Tedy – policisté zatím vědí o jednom bazaru. Tuší ale, že jich mohlo být víc – a možná nikoli jen na území metropole…

Kriminalisté zatím zmapovali, že lidé, kteří jsou podezřelí z podvodného jednání, zorganizovali nákup tří mobilních telefonů. Drahých mobilů; dohromady za téměř sedmdesát tisíc, připomněl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie. „Z originálních obalů, chcete-li krabiček, pak samotné přístroje vyndali, nahradili je atrapami – a krabičky zabalili nerozeznatelně od originálu," přiblížil Hulan podstatu podvodu.

Vyprázdněné krabičky budící dojem neotevřeného originálního balení putovaly do bazaru na Letné. Tam je obsluha vykoupila za více než 50 tisíc korun. Prodavač neměl důvod pochybovat: krabičky vypadaly jako neotevřené – a navíc pravost a novost mobilů potvrzovaly účtenky z renomované prodejny.

Ziskuchtiví podvodníci

„Vydělat" se nicméně dalo nejenom na vyprázdněných krabičkách, ale i na jejich původním obsahu. „Podvodníci byli natolik ziskuchtiví, že jeden z mobilů, samozřejmě bez originálního obalu, dokonce vrátili původnímu prodejci. Ten nic špatného netuše (a v rámci své solidnosti) telefon přijal zpět – a vyplatil odpovídající hotovost přesahující dvacet tisíc korun," poznamenal Hulan.

Kde skončily další dva telefony z vyprázdněných krabiček, policisté zatím nevědí. „Momentálně je to nezodpovězenou otázkou – i na ni se snaží policisté místního oddělení na Letné najít odpověď," konstatoval.

Vůdčí roli v případu má podle zjištění policistů 24letá česky hovořící žena, která není pro policii neznámou figurou. Pro různé delikty ji stíhají policejní oddělení v Praze, ale také třeba v Kladně; právě z tohoto faktu policisté odvozují, že její akční rádius je širší a dalo by se očekávat, že se dotyčná mohla snažit pokusit poškodit i další, jinde sídlící obchodníky.

Zneužívání bezdomovců

Žena se prý ale do transakcí nezapojuje pouze sama. Policisté dospěli k závěru, že zneužívá bezdomovce, jejichž doklady jsou předkládány při sepisování žádosti o čerpání spotřebitelské­ho úvěru.

Organizátorů by však mělo být více, naznačují svědci. Na kamerových záběrech je podezřelá zachycena osamoceně – podle svědeckých výpovědí nicméně měla doprovod. Do obchodů s elektronikou i do bazaru ji přivezli další lidé – ti se ale drželi v pozadí. V koupi či prodeji zboží sami nefigurovali – a ani se nijak nezapojovali.

Pokud se podvod podaří prokázat před soudem, v případě uznání viny mohou být podle Hulanových slov ve hře až dva roky vězení. Nyní jsou ale policisté ve fázi mapování rozsahu trestné činnosti. Obracejí se proto na veřejnost s výzvou, aby se prostřednictvím linky 158 přihlásil každý, komu podezřelá žena způsobila finanční újmu.