Dva členové organizované skupiny podvodníků z Prahy skončili včera ráno za mřížemi. Za dva měsíce se stačili na úkor pojišťovny obohatit o dva miliony korun.

„Policejní vyšetřovatel jim už sdělil obvinění z podvodu a rovnou podal návrh na uvalení vazby. V případě odsouzení jim hrozí až dvanáct let odnětí svobody,“ informoval mluvčí pražské policieTomášHulan.

Byli součástí gangu

Dvojice zadržených je údajně polovinou čtyřčlenné organizované skupiny, která se dopouštěla pojistných podvodů. Jejich předmětem byla motorová vozidla a domácnosti. Pachatelé podle Hulana fingovali krádeže celých motorových vozidel nebo jejich vykradení, stejně tak jako vykradení domácností.

Kriminalistům z osmého oddělení prvního policejního obvodu se proti podvodníkům podařilo shromáždit dostatečné množství důkazů během dvou měsíců. „Z celkového počtu zadokumentovaných případů sdělil policejní komisař zadržené dvojici obvinění pro čtyři dokonané skutky. Prošetřování a dokumentace ostatních případů je v současné době před dokončením. Z veškerých získaných poznatků navíc vyplývá, že počet případů by mohl jít až do stovek,“ řekl Hulan.

Hlásili krádeže sešrotovaných aut

Podvodníci přišli na poměrně zdařilý způsob, jak pojišťovnu ošálit. Například si opatřili doklady od auta, které bylo tou dobou už fyzicky zlikvidováno. Opětovně ho úředně zlegalizovali, dobře pojistili a po určité době pojišťovně nahlásili jeho odcizení.

„Pro nahlášení pojistné události vždy využívali třetích osob, takzvaných bílých koní. Kriminalisté také disponují informacemi, že se skupina nedopouštěla tohoto protiprávního jednání pouze na našem území, ale třeba i na Slovensku. Jak již z popsaného vyplývá, kriminalisté v prošetřování případu i nadále pokračují,“ dodal Hulan.