Jednou je to kontrola stoupaček, jindy výměna vodovodních baterií, vrácení přeplatku za energie… „Podvodníci mají akci připravenou; neváhají dokonce zkontaktovat seniora předem telefonicky, kdy se vydávají za vedoucího pracovníka energetické či vodárenské společnosti a předjednávají návštěvu svého zaměstnance," varovala Zoulová, že ani předem domluvená návštěva nemusí znamenat, že nejde o podfuk. Údajný energetik či vodák pak byt seniora v nestřežené chvíli prohledá. Často se navíc objeví ještě v doprovodu komplice.

„Podvodníci rovněž často staršího člověka oslovují s nabídkou „výhodné" koupě spotřebního zboží či elektroniky nebo se smyšleným oznámením přeplatku či výhry, kdy požadují rozměnit větší bankovku," upozornila Zoulová. V těchto případech je cílem pachatelů zjistit, kde má senior ukryté úspory a případně i další cennosti. Pak už si vědí rady, jak odpoutat pozornost a obyvatele bytu nenápadně okrást.

Podvodníci se vydávají i za blízké příbuzné

Koordinátorka prevence policejního prezidia Zuzana Pidrmanová navíc připomněla, že podvodníci stále neupustili také od „akce vnuk či vnučka". I když by se zdálo, že už jde o trik notoricky známý, na který nikdo neskočí, opak je pravdou. Telefonem se ozve kdosi, kdo se vydává za blízkého příbuzného, a šikovně dokáže vymámit informace, jež následně použije k tomu, aby osloveného utvrdil v přesvědčení, že jde skutečně o člena rodiny. Pak si domluví půjčení peněz, pro které si prý pošle kamaráda. Trik stále funguje – byt naštěstí přibývá seniorů, kteří sami zavolají příbuznému na známé číslo, aby si vše ověřili.

„Každé podezřelé jednání či telefonický hovor by měli starší lidé neprodleně oznamovat policistům prostřednictvím tísňové linky 158," připomněla Zoulová. „ Včasným oznámením totiž ochrání druhé – a mohou přispět i k samotnému dopadení podvodníků." Nenechat se napálit a naopak pomoci dostat grázly za mříže je opravdu důležité. Pidrmanová připomněla, že některé případy končí i existenčními problémy – zvlášť v situacích, kdy senioři přijdou o celoživotní úspory. „Závažné bývají i zdravotní potíže, které jsou doprovodným projevem prožité traumatizující události," upozornila.

Odmítat, nevěřit a nepodlehnout
Seniory policie varuje, aby do svých bytů nepouštěli cizí lidi – hrozí, že buď vylákají peníze přímo, nebo využijí některé finty směřující k okradení.
Obezřetnost je na místě v případě, že někdo telefonuje, vydává se za příbuzného v nouzi a žádá finanční výpomoc. Vyplatí se kontaktovat někoho z rodiny a situaci si ověřit.

Neznámým lidem je lepší nedůvěřovat – i kdyby třeba tvrdili, že přece pracovali ve stejné firmě nebo že jsou příbuznými souseda.
Neotvírejte hned dveře, když nevíte, kdo je za nimi. Vyplatí se pořídit si panoramatické kukátko a instalovat bezpečnostní řetízek.
Návštěvy opravářů, odečty plynu a podobně bývají předem ohlášeny (například na vývěsce v domě). Poslání takovýchto lidí lze ověřit dotazem v instituci, na niž se odvolávají.

Podomní nabídky lákavých výher nebo výhodných koupí většinou zavánějí podvodem. Stejné je to s vracením údajného přeplatku – zvlášť když dotyčný potřebuje rozměnit bankovku vysoké hodnoty.

Vyplatí se nepodlehnout nátlaku kohokoli – včetně rodinných příslušníků – k popisu závažných dokumentů (například převedení nemovitosti, poskytnutí půjčky…). Je na místě si věc promyslet a případně probrat se známými nebo i v bezplatné právní poradně.