Na přelomu let 2021 a 2022 se na pražskou hospodářskou kriminálku obrátili zástupci velkých peněžních ústavů. Někdo se podle nich měl vydávat za jejich klienty a prostřednictvím padělaných dokladů pak převádět finanční prostředky na svůj účet, či je v hotovosti vybírat přímo na pobočce. Vše se mělo odehrávat převážně v metropoli.
Detektivové zjistili, že podvody by měla mít na svědomí šestičlenná skupina podezřelých. Ta získávala informace o klientech banky z veřejně dostupných rejstříků nebo například sledováním zpráv na internetu. Pokud se oficiálně prezentovala úspěšná firma či podnikatel, snažila se o nich získat co možná nejvíce zpráv a také jejich fotografie. Podezřelí si poté nechali vyrobit falešné doklady, které opatřili svou fotografií, a vyrazili na pobočku banky.
„Aby byli všichni co možná nejméně identifikovatelní, často měnili svou image. Nosili falešné vousy, používali paruky či si vlasy a vousy různě barvili. Z tohoto důvodu si začali říkat herci. Hodně jim paradoxně pomohla i doba covidu, kdy navíc mohli být skryti za ochranou dýchacích cest,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.
Pachatelé byli převážně drogově závislí. Před úředníky bank pak vystupovali sebejistě bez známky nervozity a zaváhání, u každého výběru měli předem připravenou legendu o majiteli, kterou si nastudovali z dostupných zdrojů. Aby skutečný majitel účtu neodhalil prostřednictvím zpráv z banky, že je hotovost vybírána, či převáděna, ještě před transakcí změnil „herec“ u účtu kontaktní údaje. Pod smyšlenou legendou dokonce dokázal změnit i podpisový vzor.
Škoda bezmála devět milionů
„Podobným způsobem pracovali i s odcizenými, či nalezenými doklady a listinami, jako byly výpisy z bankovních účtů, firemní listiny vyhozené u popelnic. Zužitkovali prostě vše, z čeho podle nich koukala hotovost,“ doplnil mluvčí.
Kriminalisté zadrželi podezřelé v minulých týdnech v Plzni, zajistili velké množství padělaných dokladů, SIM karet, mobilních telefonů, elektroniky a různých doplňků.
Zadržení jsou v tuto chvíli podezřelí ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až osmiletý trest odnětí svobody.
„Celková škoda byla vyčíslena na bezmála devět milionů korun. Nebýt však obezřetnosti některých bankovních úředníků, přesahovala by výrazně přes deset milionů korun,“ uzavřel mluvčí.