Soudkyně mimo jiné uvedla, že nechápe, proč město povolilo konání dvou názorově odlišných demonstrací tak blízko u sebe.

Incident se stal v červenci, kdy v centru metropole protestovalo několik set lidí proti imigraci a kvótám pro uprchlíky. Někteří účastníci nesli makety šibenic. Policisté zasáhli proti levicovým aktivistům, kteří chtěli pochod odpůrců imigrantů na Václavském náměstí zablokovat.

Předtím je vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli. Žena podle obžaloby napadla policistu, a způsobila mu pohmoždění ramene. Po jejím útoku policista strávil týden v pracovní neschopnosti.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Edita Beranová potrestala Krejčovou za násilí proti úřední osobě měsíční podmínkou s roční zkušební dobou. Vyhověla tak návrhu státní zástupkyně. Krejčová musí také policii zaplatit skoro 2000 korun jako náhradu škody. Ženě hrozily až čtyři roky vězení.

Napadení zezadu

"Je sice pravda, že je obžalovaná velmi slabé tělesné konstituce (…) ale je třeba vzít v potaz, že k napadení došlo náhle, zezadu a ve chvíli, kdy to (policista) nemusel předpokládat," řekla soudkyně.

Rozsudek odůvodnila také tím, že obžalovaná ve své výpovědi uznala, že si během útoku uvědomovala případnou možnost trestního stíhání. Vzala ale v potaz i to, že Krejčová nebyla nikdy dříve trestána a že jednala pod vlivem emocí.

Advokát Pavel Uhl, který Krejčovou zastupoval, mimo jiné tvrdil, že policisté levicovou demonstraci rozpustili, ačkoliv na to neměli právo. Podle soudkyně ale akce rozpuštěna nebyla, její účastníci byli pouze požádáni o vyklizení prostoru, a pak mohli v demonstraci pokračovat.

To ve své středeční výpovědi potvrdil i organizátor akce Tomáš Křemen. "Dohodli jsme se s policií, že umožníme průchod," řekl soudkyni. Upozornil ale na to, že mu prý nebyl dán dostatek času, takže na tuto skutečnost nestihl upozornit všechny účastníky demonstrace.

Makety šibenic

Krejčová spolu s dalšími aktivisty chtěla v červenci vyjádřit nesouhlas s demonstrací proti imigrantům, která se konala v horní části Václavského náměstí. Té se podle policie zúčastnilo asi 550 lidí, někteří z nich nesli makety šibenic.

Ministr vnitra Milan Chovanec druhý den řekl, že "šibenice ani vyhrožování smrtí k demokracii nepatří" a policie si to musí uvědomit. Podle závěrů vnitřní kontroly ale policie na demonstraci žádnou chybu neudělala. Chovanec poté na twitteru uvedl, že kontrolní závěr pražské policie "šibenice na demonstracích legitimizuje".

Čtěte také: Policie na demonstraci s šibenicemi nepochybila, ukázala kontrola