Policie zatím mlčí

Česká policie zatím případ nekomentovala, nicméně v pátrací databázi pohřešovaných osob skutečně figuruje Petr V., hledaný od 8. března, jehož jméno francouzští novináři zmiňují jako údajnou oběť násilného činu. A odpovídá i uváděný věk. V pátek na to víceméně přikývl i Pavel Hanták z elitního celostátního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z ÚOOZ. "Případem pohřešovaného občana České republiky P. V. se již delší dobu zabýváme," konstatoval. Více však prozrazovat nehodlá.

"S ohledem na aktuální stav vyšetřování a rodinu pohřešovaného není možné se v současné době k věci blíže jakkoliv vyjadřovat," uvedl Hanták. Sdílnější nebyl ani v sobotu, kdy se objevily informace, že případ policisté vyšetřují jako pravděpodobnou vraždu. Pouze potvrdil, že důvody, proč si česká policie uložila bobříka mlčení, stále trvají. Hanták tudíž nekomentoval ani spekulace, že mezi zadrženými figuruje i dvojice podnikatelů ze Zlína; bratři, kteří již byli v minulosti stíháni nejen pro podvody, ale i pro trestné činy násilného charakteru.

Podrobnosti neuvedla ani zlínská policie. Sdělila pouze, že ÚOOZ v regionu skutečně zasahoval, a to v rámci řešení případu mimo její územní působnost. V pátrací databázi pohřešovaných osob, přístupné na policejním webu, nicméně zmizelý podnikatel stále figuruje jako pohřešovaná osoba. Informace o pohřešovaných, o nichž se potvrdí, že se stali obětí vraždy, jsou přitom z této databáze staženy. Navzdory chmurným spekulacím tak blízkým zmizelého muže zůstává naděje na šťastný konec pátrání.

Poslední stopa

Z Francie také pocházejí českou stranou nijak nekomentované domněnky, že jedním ze zadržených může být i člověk, který na podnikatele čekal na letišti v Nice a odvážel ho autem (mělo by se jednat právě o jednoho z bratrů ze Zlína). Do Nice pohřešovaný muž skutečně přiletěl, když mířil na obchodní schůzku - a z tamějšího letiště se také naposledy ozval své rodině. Už v té chvíli prý ale jeho hlas zněl "podivně". Ve Francii měl pražský podnikatel jednat se zámožnými krajany o prodeji luxusních vil v České republice. Zřejmě byl ale cestou z letiště přepaden. Do hotelu, kde si rezervoval ubytování, už nedorazil. Ztratil se i signál jeho mobilního telefonu. Tomu, že stalo něco neobvyklého, přitom podle francouzského deníku nasvědčuje nejen mužovo zmizení. Mnohému také napovídají použití bankovní karty zmizelého muže v Itálii a pokusy o převody peněz na jeho zahraničních kontech - účtech ve Švýcarsku, Německu a Rakousku.

Nepřehlédnutelné souvislosti
Ani francouzským policistům a novinářům neunikla nápadná souvislost aktuálního případu s osudem nezvěstného českého podnikatele Jana Moťovského, úředně prohlášeného za mrtvého pražským městským soudem loni v květnu. Vlastník a šéf soutěže Miss České republiky či třeba jevanského Gottlandu odletěl na pracovní schůzku do Francie počátkem srpna 2008. Rovněž do Nice - a také on se naposledy ozval svým blízkým z tamějšího letiště. Do objednaného hotelu už nedorazil a okolnosti jeho zmizení zůstávají zatím otazníkem. Opakovaně se objevily spekulace o objednané vraždě - a dokonce i o možné existenci videozáznamu, na kterém má být údajný mord zachycen. Vesměs ale pocházejí od "vězeňských tamtamů" - přihlásí se jako svědek vězeň, že slyšel, jak se svěřuje jiný kriminálník. Pro některé odsouzení jde přitom o kratochvíli, kdy se jeden člověk nerozpakuje takto vstupovat třeba hned do několika mediálně známých kauz. Při pátrání po Moťovském nezískali kriminalisté jakékoli konkrétní poznatky, třebaže prověřovali všechna dostupná svědectví.