Přes jeho konto ve švýcarské bance prý protékaly peníze bez jeho vědomí – a to v sumách, s jakými sotva mohl mít co společného. Mach hovoří o tom, že přes jeho švýcarské účty „proteklo" 150 milionů dolarů, ačkoli on takové peníze nikdy neměl – patrně šlo o finance z privatizace v České republice – a transakce prováděné jeho jménem se odehrávaly i v době, kdy seděl ve vězení.

Na sklonku devadesátých let dostal pětiletý trest za celní a daňový únik v souvislosti s koupí auta v Německu; odseděl si polovinu (přičemž hovoří o tom, že obvinění bylo vykonstruované – a souviselo se snahou policie získat od něho jakožto sponzora informace o financování činnosti Občanské demokratické strany). Okolnosti případu údajného praní peněz šetří švýcarské orgány.

Za nejzásadnější manipulaci žalující podnikatel označil ztrátu výběrního lístku na 930 tisíc dolarů z roku 2006, místo něhož byla do spisu podstrčena zmanipulované fotokopie: chybí číslo účtu, podpis výběrce, podpis bankéře i ověření banky. Z Machových slov plyne, že jde o evidentní padělek – na základě takového papíru by totiž žádná banka peníze nevydala. On se prý o výběru dozvěděl až po čtyřech letech.

Zmizel klíčový důkaz

Dohledat se prý nepodařilo ani další dokumenty. Ty Mach označuje za klíčový důkaz pro švýcarskou prokuraturu, která údajné praní peněz přes jeho konta vyšetřuje – a velmi důležitý i pro něho samotného. Pokud doloží, že peníze byly z jeho konta vyzvedávány neoprávněně, má prý od banky příslib okamžitého odškodnění. Právě odtud se odvíjí jeho požadavek na vyplacení peněz, o které se soudí – za ztrátu důkazů je podle něj odpovědná Česká republika.

Protistrana reprezentovaná Úřadem pro zastupování sátu ve věcech majetkových odmítá požadavky jako nepodložené. Manipulace se spisem se prý neprokázala a není ani patrná souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Navíc nároky – i kdyby snad měly být oprávněné – jsou prý zřejmě promlčené.

Jednání již spojené s posuzováním důkazů bude pokračovat v srpnu.

Čtěte také: Exprezident Sparty Mach je nevinen. I napočtvrté